27.08.2018

V Městských divadlech pražských je všechno nové

přečtěte si, co pro vás chystáme 

Po dvanácti letech čekají Městská divadla pražská velké změny. Nadcházející 69. sezona se bude od těch minulých ve všech směrech výrazně odlišovat. Koncepce, se kterou Daniel Přibyl před rokem vyhrál výběrové řízení na pozici ředitele, totiž obsahuje jiné dramaturgické směřování, rozmanitý doprovodný program nebo znovupřipojení divadla Komedie.
 
Celkem nabídnou Městská divadla pražská v nastávající sezoně čtrnáct premiér: devět jich připraví umělecký soubor na scénách ABC a Rokoka, další tvoří koprodukční inscenace i projektová tvorba v divadle Komedie a v samotném závěru sezony vznikne site-specific projekt v nedivadelním prostoru. Jedním z nejvýraznějších počinů sezony by se měla stát první inscenace nového uměleckého šéfa Městských divadel pražských Michala Dočekala, jíž bude česká premiéra monumentálního dramatického díla Tonyho Kushnera Andělé v Americe. Mezi dalšími výraznými režisérskými jmény sezony jsou Martin Františák, Jakub Vašíček nebo Eduard Kudláč. Zvláštní místo v dramaturgickém plánu má společná koprodukce s činoherními soubory Státního divadla Norimberk a Státního divadla Stuttgart – divadelní verzi Stručných dějin Hnutí, kterou napsala Petra Hůlová přímo pro tuto příležitost, připravuje s českými i německými herci režisér a dramatik Armin Petras.
 
Nově budou Městská divadla pražská akcentovat spolupráci se zahraničními partnery, a to ve formě networkingu, koprodukcí a recipročních výměn. Vedle zmíněných Stručných dějin Hnutí je například dojednáno vzájemné hostování s petrohradským Velkým činoherním divadlem G. A. Tovstonogova (BDT), které v říjnu přiveze do Komedie inscenaci hry Ivana Vyrypajeva Opilí. Městská divadla pražská se také nově stala jako jediné české divadlo členem mezinárodní asociace U.T.E. (Union des Théâtres de l’Europe) sdružující dvě desítky činoherních divadel napříč celou Evropou.

obrazkydostranek/UTE-_-Logo_-Nachbau2.jpg
 
Městská divadla pražská významně rozšiřují rozsah svých doprovodných programů o výstavy a instalace, hudební a literární pořady, filmové projekce, komentované prohlídky. Zvláštní důraz bude kladen na edukační aktivity pro školy a mládež i širokou veřejnost. Druhou sobotu v září vyjde jako příloha Lidových novin první číslo časopisu Moderní divadlo, které přinese čtenářům například rozsáhlý text o Edwardu Bondovi, rozhovory s Davidem Drábkem, Kamilou Polívkovou a Davidem Zábranským, esej na téma dialog či fotoreportáž věnovanou architektonickým proměnám divadla Komedie.
  


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí