Všechno na zahradě Divadlo ABC

Edward Albee

Všechno na zahradě

Všechno na zahradě. Fotografie z generální zkoušky.

předchozí obrázek další obrázek

9 fotek
Vsechno na zahrade (1).jpg -
Vsechno na zahrade (2).jpg -
Vsechno na zahrade (3).jpg -
Vsechno na zahrade (4).jpg -
Vsechno na zahrade (5).jpg -
Vsechno na zahrade (7).jpg -
Vsechno na zahrade (8).jpg -
Vsechno na zahrade.jpg -
Vsechno na zahrade (6).jpg -


Hrají

Richard Aleš Procházka
Jenny, manželka Richarda Veronika Gajerová
Roger, syn (alt.) Lukáš Příkazký /Michal Hruška
Paní Tootheová Dana Syslová
Jack Miroslav Vladyka
Chuck Jiří Hána
Beryl Evellyn Pacoláková
Gilbert Radim Kalvoda
Louisa Veronika Janků
Perry Jan Szymik
Cynthie Stanislava Jachnická

Režie Petr Svojtka
Překlad Dana Hábová
Dramaturg Jiří Janků
Scéna Marta Roszkopfová
Kostýmy Marta Roszkopfová

Mrazivá komedie o tom, co všechno musíte mít na zahradě, abyste mohli slušně žít. 

Původně hra irského dramatika Gilese Coopera (1918 – 1966), poprvé uvedená v roce 1962 v Royal Shakespeare Company v Londýně. Albeeho adaptace, věnovaná památce tragicky zemřelého dramatika, byla poprvé uvedena v roce 1967 v newyorském Plymouth Theatre. Tato verze pozměnila zápletky děje, jména jednotlivých postav a především udělala z původní svižné frašky dílo s výraznějším společenským přesahem. Pro dnešní inscenování tohoto textu v Městských divadlech pražských jsme se rozhodli především proto, že téma hry, tedy poukázání na konzumnost dnešní společnosti, ve které se vše podřizuje diktátu peněz a ekonomické prosperitě, je u nás dnes nesmírně aktuální. Dá se dokonce říci, že pro české diváky je dnes hra daleko aktuálnější, než v době svého vzniku (naše společnost jakoby se nepoučila a dorostla k problémům, které trápily Ameriku před čtyřiceti lety). Abychom tento účinek zdůraznili, oslovili jsme Danu Hábovou, která pro potřeby naší inscenace připravila zcela nový překlad.

Délka představení: 2h 15 | Premiéra: 01.01.1970

Napsali o nás

Týdeník Rozhlas

Vítězslava Šrámková, 16.12.2008
Hry trojnásobného držitele Pulitzerovy ceny Edwarda Albeeho gradují většinou tragikomickou katarzí pramenící v zoufalství všech zúčastněných aktérů. Platí to i o textu Všechno na zahradě, kterou pro pražské Divadlo ABC nově přeložila Dana Hábová. V režii Petra Svojtky jde o dobře zahranou komedii s vtipnými,lehounce ironickými dialogy. Absurdita není ani tak ve hře jako spíš v tom, jak je dnes aktuální pro naši společnost. Klade totiž otázku, co lze obětovat honbě za společenským postavením a penězi, a ukazuje, jak snadno lze ztratit všechny morální zábrany.

Číst dále…

Všechno na zahradě v Divadle ABC očima J. P. Kříže

Jiří P. Kříž, 26.11.2008

Pospolitost a morálka musí z kola ven

Na premiéře starší hry Edwarda Albeeho Všechno je v zahradě ze začátku šedesátých let v Divadle ABC Městských divadel pražských v režii Petra Svojtky mne záhy po úvodních výstupech ovládl pocit zvláštní aktuálnosti. Rozhodně to nezpůsobila jenom změna názvu nového překladu hry Dany Hábové – Všechno na zahradě.

 

Číst dále…

Komentáře divákůZdroj FeedbandoPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí