21.12.2016

Svět jako drezúra a dril

Recenze Týdeníku RozhlasDvě nejčerstvější inscenace Městských divadel pražských - obě bohaté na výrazovou invenci i výtvarné a hudební prvky - předvádějí, jak se společnost a její mocenská soukolí snaží měnit lidi v poslušné loutky. A jak je ničí, když se vzpírají.

Vysoce postavení manažeři, kteří v zájmu zvyšování produktivity firem vyhazují zaměstnance, se sami mohou ocitnout na dlažbě. A právě takové si vybral švýcarský dramatik Urs Widmer za hrdiny své světově úspěšné komedie Top Dogs, kterou v Divadle Rokoko nastudoval Petr Svojtka.

KROCENÍ VELKÝCH ZVÍŘAT

S příběhy těchto manažerů se seznamujeme v průběhu kurzu, v němž se připravují na profesionální restart. Učí se různým psychofyzickým technikám. Jejich dril nacvičil režisér s interprety v tak strhujícím tempu a rytmu, že ho s přispěním hudby Petra Wajsara pozvedl na úroveň muzikálových či voicebandových čísel. Převýchova „velkých zvířat", jak by se termín top dogs do češtiny asi nejpřiléhavěji přeložil, připomíná cirkusovou drezúru. Lidé jsou při ní přetvářeni na bezduché, funkčně jednající roboty. A mezi sebou komunikují -i díky překladu Evy Hádkové a aktualizující úpravě textu dramaturgyní Jiří Janků - odpudivou „czenglish" hantýrkou.
Intermezza mezi tímto vymýváním mozků nicméně dávají nahlédnout do osudů a trablů postav, takže herci mají příležitost ve zkratce vystihnout jejich individuální charaktery. Daří se to všem. Zvlášť pěkně třeba Daně Batulkové coby neurotické paní Weissové, jejíž život deformovala ambiciózní matka, nebo Radimu Kalvodovi v roli „divočáka" Krause, který kvůli své živočišnosti dostal padáka nejen z firmy, ale též od manželky. Všechny tyhle nešťastníky má na háku jejich trenérka Sandra. I této půvabné vedoucí kurzu ovšem občas ujedou nervy, a to pak její představitelka Henrieta Hornáčková rozčileně přechází do své rodné slovenštiny.

/.../

Týdeník Rozhlas, 19. 12. 2016, Autor: Bronislav Pražan


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí