16.12.2010

Pastorále z dědiny pro přesvaté rodiny

Nejpěknější České Vánoce a betlém lidový vymodeloval Petr Svojtka v Divadle ABC

Jenom málokteré město, kde se mohou pyšnit divadlem, nevyužije adventu k nastudování nějakého putování za hvězdou či komedie o velkém narození.
Jedním z nejoriginálnějších příspěvků se mohou už zase pyšnit Městská divadla pražská v Divadle ABC, kde hrají České Vánoce Jiřího Janků.
Vypravovat o svatém Josefovi nebo o neposkvrněném početí se už chválabohu může. Českého Ježíška nezadupali do země Děda Mráz ani Santa Klaus. Do jesliček s oslíkem a volem, s pastýři a třemi králi kolem patří přece odjakživa děťátko. Věří na ně děti, a rádi by na jeho čaromoc vsadili i dospělí.

Všude dobře

Z archívů dramaturgové vyštrachali texty profesora Jana Kopeckého a o cestě do Betléma hraje se, kde se dá. Někdy i konjunkturálně, bez života. A kde divadlo nestojí, ožívají koledami sálky. Zpívá se sólově a sborově, dvojhlasně až šestihlasně. Jenom Pitínského a Morávkův hradecký Betlém a České Vánoce v nastudování Petra Svojtky jednoznačně vybředly z šedivosti a průměrnosti. V ABC objevili totiž devizu nad jiné. Starodávný pastýřsko-biblický příběh opepřili sondáží českého zápecnictví, jež nabodli na osten národního drobečkového politikaření. Nit nezůstane suchá ani na prostém člověku z labského povodí. Toho zdobí velkodušná lakota a ujímavá chuť přečurat celý svět za jeho prachy.
Ironie Českým Vánocím v ABC moc sluší. Hraje se v nich o nenapodobitelné národní štědrosti nebo o nevyvratitelné autoritě obecního úřadu. Statečný opozičník napsal na zeď: Starosta je prase, ale pro jistotu tu revoluci zakryl obrazem. A vůkol šumění borů a hučení vod slyšeti, an šepotají: Všude dobře, doma nejlíp.

Doma nejlíp

Nositeli takových národních ctností jsou všichni: od Starosty Hynka Čermáka a jeho staré Veroniky Janků, přes Hospodského Jaroslava Slánského, Manču, Fanču a Anču Kateřinu Lojdovou, Svatavu Míkovou a Zuzanu Kajnarovou, Frantu, Tomka a Janka Lukáše Jurka, Martina Písaříka, Jiřího Hánu až po Pastýře Hanuše Bora.
Dokonce Anděl s Čertem – Dana Batulková nebo Eva Nádaždyová a Vasil Fridrich – jsou krásně po česku věčně rozhádaní. Co myslíte, vypraví se Češi s dary do Betléma jako Tři králové? Neprozradím, jen napovím: Co kdyby je za humny třeba zimomřivě ofouklo?! Vidět České Vánoce je třeba.

 Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí