18.03.2009

Nerudný veterán v divadle i rozhlase

Série rozhlasových her pro dospělé, které Český rozhlas 2 - Praha natočil ve vlastní dramaturgii, se rozrůstá. Po inscenacích Tři na lavičce, Mlha a Síla slova, o kterých jsme informovali dříve,si tvůrčí tým stanice připsal na konto další titul - adaptaci divadelní hry mladého německy píšícího autora Stefana Vögela Dobře rozehraná partie.

Vögelova hra slaví úspěchy na mnoha evropských jevištích. V lednu 2008 měla premiéru také v pražském Divadle ABC. Název scény zmiňujeme záměrně. Ve stejném hereckém obsazení i režijním vedení ji totiž stanice Praha 3.května v premiéře nabídne také rozhlasovým posluchačům.
„Fred Kowinsky je nerudný válečný veterán, nesnesitelný chlap. O tom vědí své všechny jeho hospodyně, z nichž žádná u něj nevydrží déle než pár dní. A také jeho zoufalý syn Leonard, který mu neustále dohazuje nové a nové hospodyně v naději, že alespoň jedné z nich se podaří otce zcivilizovat,“ prozrazuje zápletku hry autorka její rozhlasové úpravy Jitka Škápíková. Jediný, kdo smí do Fredova hájemství vkročit bez obav, je jeho přítel Walt, šachista,který s ním ale zatím nikdy nevyhrál žádnou partii. Fredův život se obrátí naruby ve chvíli, kdy nastoupí nová hospodyně: temperamentní Rosalinda. Ona se stává dámou,o kterou se bude v této partii hrát... „Dobře rozehraná partie jistě pobaví a potěší všechny milovníky dobrého humoru. I ty,kteří kromě vtipné zábavy mají rádi nečekané zápletky,netradiční pohled na život a výborné herecké výkony,“věří Škápíková. Obsazení hry jí dává za pravdu. Režisérka Lída Engelová vsadila na Jana Vlasáka, Petra Štěpánka, Jitku Smutnou,Lukáše Jurka a Kateřinu Veckerovou. Zbývá jen dodat další tři jména:autorkou překladu je Magdalena Štulcová, hudebně spolupracoval Petr Mandel a dramaturgem byl Jiří Hubička.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí