24.11.2009

Časopis Xantypa o Květě Fialové: S nadhledem v bouřích života

Hvězda nejen Městských divadel pražských, kde působí už padesát roků, Květa Fialová. Narozena před osmdesáti lety, i ve svém věku krásná. Od listopadu prochází na scéně Rokoka svým uměleckým i lidským životem v komorním benefičním večeru

24.11.2009


Hraje a zkouší bez náznaku námahy a obtíží, což dokazuje, že divadlo je pro ni životem, přítelem, nezbytností a láskou. V nové inscenaci to potvrdil i režisér benefičního představení Petr Svojtka (1972), umělecký ředitel Městských divadel pražských. „Představení je neseno naturelem této svérázné, moudré, provokující a zábavné dámy plné životního optimismu, kouzlem její osobnosti, i pohnutým osudem minulých roků a jejím specifickým pohledem na svět. Dominantní je nadhled a buddhistický klid osobního založení paní Květy, ne běžná životní filosofie. A k tomu ještě heslo: Hlavně se moc nerozmazlovat."
V inscenovaných výsecích, inspirovaných životními situacemi, obklopují Květu Fialovou ve dvou obsazeních vždy čtyři herci: Jiří Klem, Vladimír Čech, Dana Batulková, Naďa Konvalinková, Roman Říčař, Lukáš Jurek, Zuzana Kajnarová a Marie Málková. Herci ji zpovídají, souhlasí s ní, oponují jí, improvizují a rozehrávají uzlové okamžiky její životní cesty.
Proto se také v bodovém scénáři některé části proměňovaly, doplňovaly a posouvaly. Divák sleduje osobní i hereckou cestu paní Květy od legendárního vstupu do Werichova divadla až po dnešní dny, její setkávání s velkými herci a s písničkami, které tu éru provázely. Představení je současně dárkem jubilantce.
V průběhu příprav vnášela herečka do dění nečekané nápady, avšak s úctou a respektem k režisérovi, o několik generací mladšímu. „Vnímám ji jako ,femme fatale\ herecký fenomén, jen o tři roky mladší než Marilyn Monroe," vyslovuje režisér uznání. „Podle mě je ikonou českého divadla a filmu s mimořádným smyslem pro humor a espritem. Ráda lidi trochu něčím neadekvátním vykolejí a dokáže situace překvapivě pointovat." Setkání několika generací na přípravě večera FIALOVÉ KVĚTY ŠTĚSTÍ bylo pro tvůrčí tým vzrušujícím poznáváním pozoruhodné Květy Fialové. Na premiéře ji odměnili diváci nekonečným potleskem vestoje. Nevšedním zážitkem budou jistě i reprízy.

titul: XantypaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí