04.01.2012

Recenze Gold za všechny peníze

Objevili, co víme - každá změna je k horšímu
V kritikou přehlíženém Divadle ABC tlumočí židovské moudrosti Josepha Hellera
Dramatizovat román Gold za všechny prachy Josepha Hellera, to chce dávku pořádné drzosti. Našli ji Věra Mašková s Ondřejem Zajícem. Výsledkem je světová premiéra stejnojmenné inscenace v stoliční kritikou povýšenecky míjeném Divadle ABC.
V notoricky známém hvězdném debutu Hlava XXII Heller neopakovatelným odkryl bídu eráru a válek. Už se zdálo, že spisovatel zůstane autorem jediného Díla. Pak ale pustil do světa Golda. S obdivuhodným sarkasmem odkryl taje nejvyšší politiky (ano, samotného Bílého domu) a přidal sebeironický pohled na židovství.
Vše pro rodinu
Maškové je možné vytknout někdy zvláštní bigotnost. Oslabí třeba protikongregační linii von Trierova Prolomit vlny nebo magii Márquezových Sta roků samoty. Jindy ale prokáže mimořádně vytříbený cit pro aktuální političnost tématu.
To je případ Golda za všechny peníze, v němž otloukánek soudržné a věčně v klinči zaklesnuté židovské rodiny po řitněalpinistické recenzi díla nejvyššího pána je povolán do vládních služeb a vydá se za nejistou a sebepopírající kariérou.
Jako bychom figurky Hellerova příběhu důvěrně znali z Pražského hradu. Jenom manýru euroskepse a stále víc nahnědlou modř nahrazuje globálně všehoschopný, protože vlastně zcela neschopný Ralph Newsom v dokonale identickém hereckém otisku Pavla Juřici. Zastupuje nános přitakávačů a zvedačů hlasovacích rukou.
Nechybí ani samolibý a sebestředně prázdný hospodář nejvyšší: Guvernér, Jiří Klem.
Gold, v pasívní vlně osobní konjunktury zastoupený Lubošem Veselým, postupně přerušuje vazby k vlastní rodině. Jejími znamenitými týpky jsou Hanuš Bor (otec), Radka Fidlerová (nevlastní matka), Dana Batulková (manželka) atd.
Aktuálně a přesně
Ondřeji Zajícovi se podařilo uchovat v inscenaci vzácné esence humoru, kterému zjednodušeně říkáváme židovský. Určitě jste z Hellerových kousavostí použili jeho zlidovělá návěstí „každá změna je k horšímu“ nebo „nic se nezdaří podle plánu“.
Oč odsouzeníhodnějším týpkem se stává Gold, který morálku hodil za hlavu a vydal se bez skrupulí za vlastní kariérou, o to naléhavějším poselstvím je Hellerovo vyobrazení zkaženosti politiky. V ABC je tlumočí s nadhledem a přesně. Bez naděje na polepšení kohokoli nahoře, ale i nás dole. Tak se tomu aspoň smějme.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí