13.09.2017

Recenze: Elvis Presley žije a zpívá s Gajerovou

Recenze J. P. Kříže v deníku Právo
Tandem Jiří Janků & Petr Svojtka přináší po neuskutečněné červnové premiéře do Divadla ABC žírné 60’s aneb Šedesátky. Míněno šedesátá léta. Ti, kdo je prožili v jakž takž mladém věku, nepřestanou tvrdit, že to bylo vrcholné desetiletí lidstva. Dokonce i v Československu.

Osvobození, volnost, naděje na polepšení světa. Na jejich začátku člověk poprvé ve vesmíru, na jejich konci už na Měsíci, ale i rozčarování, že impéria to s uvolněním nemyslela vážně: v Praze ruské tanky, americký napalm v Indočíně. To ale Janků a Svojtka v Šedesátkách pominuli.

Retrofil Karel (Hanuš Bor) je jejich pamětníkem. Rodina, jeho žena Marie (Veronika Gajerová) a dcera Tereza (Lucie Pernetová) ho mají tak trochu za páprdu, jeho zeť František (Radim Kalvoda), produkt naší doby, rozdělující výdobytky kapitalismu na pravicové požitky a všechno ostatní levičácké, má ho rovnou za zkostnatělého pravdoláskaře.
Všechno se změní v okamžiku, kdy Marie vyslechne Karlův telefonát s Doktorem, stárnoucím rockerem, a vyloží si ho tak, že se zatajovanou chorobou zbývá manželovi do smrti poslední měsíc. A s krachující agenturou Cokoliv (Vasil Fridrich, Pavel Juřica a znamenitě zpívající Nina Horáková) se rozhodnou doslova „za všechny prachy a barák k tomu“ umožnit Karlovi návraty do milovaných šedesátých let.

A tak se Karel potkává nejen s českými idoly pop music a bigbítu, ale i s Beatles, hippies, Armstrongem, dokonce s oběma, a rovnou na Měsíci.
Nakonec šedesátým létům propadnou všichni včetně Františka, který se z klausovského pragmatika ruky všemocného trhu stává vyznavačem hesel Peace & Love! (Mír a lásku!) a Make love, not war! (Milujte se a neválčete). Dokonce začne věřit, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. A Veronika Gajerová si krásně zazpívá s idolem Elvisem.
Šedesátky jsou pohodovou retrokomedií s přívalem nesmrtelných písniček. Ostatně, kdo znáte tandem Janků & Svojtka, jejich V + W Revui, Bedřich Smetana: The greatest hits nebo České Vánoce, doporučovat návštěvu je nošením dříví do lesa. Pobaví vás!

Celkové hodnocení: 85 %

Právo, 13. 9. 2017, autor: Jiří P. Kříž


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí