16.03.2011

Odvážné herečky aneb Holky z kalendáře

S napětím očekávaná hra Holky z kalendáře, kterou v březnové premiéře uvedlo Divadlo ABC, ukázalo, kolik osobitých a odvážných hereček se skrývá v různých pražských divadlech.

 

Ke spolupráci je přizval režisér představení Ondřej Zajíc, jenž se netajil spokojeností ze svého výběru. „Pracovat v téhle partě je radost. Mezi holkami funguje chemie, což je pro tuto hru velmi podstatné,“ řekl. V hlavních rolích se sešly herečky z různých pražských scén: Veronika Gajerová, Dana Batulková, Kateřina Macháčková, Radka Fiedlerová, Lenka Termerová a Jirka Smutná. Kromě nich v představení hrají Hana Doulová, Ljuba Skořepová, Jana Drbohlavová a Jan Vlasák...

holkySmutná i veselá

Hra o mírně unuděných stárnoucích dámách z anglického venkova, které se z různý osobních pohnutek rozhodly k odváženému činu,  a to nafotit pro charitativní účely kalendář se svými akty, čerpá ze skutečných událostí. „Ještě nikdy jsem nerežíroval hru, která je z tak blízké současnosti,“ uvedl režisér Zajíc. A ještě nikdy nerežíroval hru, kde by se svléklo tolik žen dohromady. „Podle mě je to nejvíc o tom umět si ze sebe udělat srandu, ať je vám, kolik chce. Ta hra je veselá, ale zároveň velmi dojemná. Tak jako život,“ vysvětloval.

Svlékání s potleskem

Pravda je, že s napětím očekávaná a avizovaná pikantní scéna focení aktů, kdy herečky na jevišti postupně odhodí své šaty a odhalí se před publikem, je vcelku humorná, zároveň však taktní a decentní. Žádné šokující erotické výjevy se na jevišti nekonají. I když se herečky jedna po druhé poctivě vysvlečou, nikoho svými vnadami „neobtěžují.“ Však také každá dáma sklízí za svoji odvahu od publiku náležitou odměnu v podobě povzbuzujícího potlesk (Aspoň na premiéře tomu tak bylo.) Jako první se odhalí sexy Celia alias Kateřina Macháčková, po ní svérázná klavíristka Cora aneb Radka Fiedlerová, následují Annie (Dana Batulková), učitelka Jesiie (křehká Lenka Termerová), urputná Chris (Veronika Gajerová) a nakonec se odváží i ta, která původně nechtěla o focení ani slyšet, a sice baculatá Ruth (výborná Jitka Smutná).

Proč to natahovat?

Focením aktů vrcholí první a vtipnější část představení. Až si leckdo říká, co v té druhé půlce budou hrát? Vždyť už všechno dámy řekly, už se i svlékly, tak nač to natahovat? Inu v druhé části hry je podle autora i podle režiséra ještě potřeba dovysvětlit podrobně  - méně chápajícím divákům - ty pravé pohnutky a důvody, které vedly každou z protagonistek k „odvážnému činu“, je třeba divákům prozradit, jaký byl z prodeje kalendáře výtěžek a jaký skandál svým počinem ženy vyvolaly... Upřímně, druhá, méně svižná a spíš vážnější část může chvílemi vzbuzovat rozpaky, ale v zásadě doplní mozaiku osudů hlavních hrdinek a přinese další happy end.

Nejlepší z nejlepších

Ze šestice hereček vyčnívají výkony Lenky Termerové, která se našla v roli roztomilé staré paní učitelky, jež si ráda lokne na kuráž, a Jitky Smutné, která coby zakomplexovaná a manželem podváděná Ruth získává kvůli svému osudu i baculatější postavě přízeň nejedné z divaček. Osud Ruth je k politování, ale ona nakonec zvítězí sama nad sebou. Zdá se, že právě její příběh je tím správným zrcadlem pro život dnešní ženy, která je stejně nedokonalá, řeší stejné nebo podobné problémy a touží po „vnitřním osvobození“. (Zatímco šedesátiletá Kateřina Macháčková v roli sexy Celie divačky spíš rozčiluje. Zahrát jednoduchou blondýnu měla v popisu role, ale koho z žen ve středním věku by neiritovalo, že Kateřina má ve svých šedesáti letech skutečně postavičku „ham ham“ a vypadá na pětačtyřicet? A to prosím o sebe nijak zásadně nepečuje, stačí jí prý jen dobře si umýt obličej mýdlem a  používat kvalitní noční krém! Smile) Rozhovor o představení s herečkami Danou Batulkovou a Kateřinou Macháčkovou najdete.

katerinaPoselství hry

Hra Holky z kalendáře patří k milým představením, možná spíše pro dámské publikum. Ukazuje, že se i stárnoucí ženy mají svůj půvab, jen ho umět dát najevo. Připomíná, že se ani na stará kolena nemusíte vzdávat svých nadějí a snů, a že přátelství, které přečkalo léta, by si měl člověk hýčkat...Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí