17.03.2012

Městská divadla pražská uvedou benefici Květy Fialové, píše ČTK

ČTK o Fialových Květech štestí

Praha 5. listopadu (ČTK) - Novinkami v repertoáru Městských divadel pražských bude 14. listopadu v Rokoku benefiční představení s názvem Fialové Květy štěstí s jubilantkou Květou Fialovou v hlavní roli a o týden později v Divadle ABC česká premiéra estonské hry Tajemné rozcestí aneb Zlatá rybka splní každé vaše přání. Vedle hostujícího Ladislava Mrkvičky se v ní objeví Martin Písařík, Lucie Pernetová a Zdeněk Vencl.

Podle informací z dnešní tiskové konference bude benefice Květy Fialové pravidelnou součástí repertoáru. Spolu s osmdesátiletou herečkou, která na této scéně strávila více než půl století, si v ní v alternacích zahrají Naďa Konvalinková, Dana Batulková, Zuzana Kajnarová, Máša Málková, Roman Říčař, Lukáš Jurek, Jiří Klem a Vladimír Čech.

"Benefice je postavena na vzpomínkách Květy Fialové, které budou reprodukovány nejrůznějšími divadelními formami," řekl umělecký šéf Petr Svojtka, který s dramaturgem Jiřím Janků projekt inicioval. Oba však shodně tvrdí, že na konečném tvaru bude mít zásluhu především jubilantka. Žádné představení nebude stejné, neměnný bude pouze okruh 14 témat. Řeč přijde například na její rodiče, nejrůznější angažmá, východní filozofii, Jana Wericha i na její svérázný přístup k mužům a k životu.

"Nechci být mladá a krásná, chci být stará a krásná," řekla Fialová novinářům s tím, že nenávidí sex, sport a politiku. Na každém ze svých večerů ji má navíc překvapit některý z hostů, jejichž okruh si sama určila. Jsou mezi nimi Václav Havel, Jaromír Nohavica, Arnošt Lustig a řada jejích hereckých kolegů.

Hru Tajemné rozcestí estonského autora Jaana Tätta nastudovala režisérka Lída Engelová, která se prý k tomuto textu dostala oklikou. Až v Londýně totiž zjistila, že kritici si hry s originálním názvem "Ristumine peateega ehk muinasjutt kuldkalakesest" velice cení. V řadě evropských zemí se uvádí pod názvem The Highway Crossing.

Podle Engelové je tajemné rozcestí parafrází na pohádku o zlaté rybce. "Je však i hrou o zázracích, lásce a penězích. Je i o děravé naději, že by láska a peníze mohly být slučitelné," uvedla. Text se pohybuje od bajky ke společenskému komentáři, od komedie k filmovému thrilleru. Režisérka se s Mrkvičkou poprvé setkala v inscenaci Kapesního divadla při studiu Nepilovy Pohádky o makovém mužíčkovi, v níž Zdenka Kratochvílová hrála klauna Animuka a on klauna Anikroka.

Mnohým připomíná hra Tajemné rozcestí romantický film Neslušný návrh s Robertem Redfordem. Autora prý k příběhu inspirovalo období, když končil socialismus a nastupoval kapitalismus. "Poprvé jsem zjistil, že dělám věci pro peníze, a to se mi hodně nelíbilo," uvedl v programu k inscenaci.

autor: Jiří BorovičkaPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí