17.08.2012

Rozhovor se Zuzanou Kajnarovou v Reflexu

Hra vášní - rozhovor se Zuzanou Kajnarovou v Reflexu

Hra vášní

Zdroj: Reflex
Datum vydání: 10.5.2007
Autor: HONZA DĚDEK

"Kate ztělesňuje věčnou ženu - ideální partnerku, po jaké touží všichni muži," tvrdí režisérka Lída Engelová o postavě, již ve Hře vášní britského dramatika Petera Nicholse, která měla premiéru minulou neděli v divadle Rokoko, ztvárnila ZUZANA KAJNAROVÁ.


Myslíte si, že je Kate opravdu ideální ženou, po níž touží všichni muži?


Podle mého je Kate symbolem věčného ženství - pokušení v podobě Evy s jablkem. Krásně dokládá, jak rádi se muži nechávají okouzlovat. Ženy si v tomhle ohledu dokážou odříci daleko více než muži, kteří tak snadno podlehnou.


Takže se vám Kate hrála snadno?


Po prvním přečtení scénáře jsem si říkala: " Panebože, to je ale potvora, učiněný ďábel v ženském těle, doslova chodící pokušení! Rozhodně žádný dobrý člověk!" Nakonec jsem si však uvědomila, že pokud ji mám hrát, tak v ní musím najít to dobré, pokusit se ji obhájit. Nechtěla jsem, aby byla prvoplánově zlá, spíš aby její chování pramenilo z nějakého vnitřního či životního neštěstí. A nedlouho před premiérou jsem dospěla k závěru, že Kate je vlastně do jisté míry hrozný chudák - chová se tak šíleně jen proto, že je ve skutečnosti hrozně nešťastná. Nešťastná potvora.


Zajímavostí této hry jsou alter ega hlavních postav - každý z manželského páru má svou duši, která říká to, co si ve skutečnosti oba manželé myslí, ale bojí se říci nahlas. Proč nemá svou duši i Kate?


Taky jsem si zpočátku kladla otázku: Jak k tomu chudák Kate přijde, že nemá svou dušičku?! Ale pak jsem pochopila, že ona ji vlastně nepotřebuje - ona je tak drzá, že sama říká všechno, co si myslí; nemusí mít nikoho, kdo by to vyslovoval za ni. Je mladá a sebevědomá, takže když svede ženatého muže, chová se dost sobecky; jinak se však ani chovat nemůže. Ostatně jí podváděná manželka o ní říká: " Mám Kate ráda - v jejím věku jsem byla jako ona." To je věta ze života! Ostatně celá Hra vášní je velmi lidský příběh, v němž se pozná většina diváků. Už z generálky odcházely starší dámy, které říkaly: " To je dobře, že už tohle máme za sebou!" Která žena v životě nebyla nejdřív milenkou ženatého muže, aby se z ní pak stala manželka, sama podváděná mladší milenkou?


HONZA DĚDEK


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí