17.08.2012

Gogolovi Hráči mají v Rokoku švih i vtip

Recenze deníku E15

Gogolovi Hráči mají v Rokoku švih i vtip


zdroj: E15
rubrika: Kultura & showbusiness
datum vydání: 25.6.2008
autor: Markéta Dolníčková

Svět, v němž se všechno točí kolem karet a kde je falešný hráč obrán ještě většími podvodníky, vykresluje ve své nesmrtelné a stále vděčné komedii Hráči Nikolaj Vasiljevič Gogol. Tento dramaturgicky nepříliš objevný evergreen nazkoušel v divadle Rokoko dvorní režisér Městských divadel pražských Petr Svojtka, který více než 150 let starou hru nijak neaktualizoval a soustředil se na rozehrání situací a gagů. Zvolený přístup se mu vyplatil, jeho Hráči mají švih a drží si tempo i vtip.

Expozici tvoří krátká němá scéna, v níž číšník Alexej (Jan Meduna) zběžně připravuje pokoj pro nového hosta. Zapáchající, zoufale ušmudlaný, poněkud stísněný pokojík vyvolává nezadržitelný odpor. O to více s tímto prostředím kontrastuje pečlivě oděný host noblesního chování. Falešný hráč Icharev (Michal Dlouhý) se ve svém oboru považuje zcela vážně za umělce. Téměř nábožně si rozkládá svá fidlátka, líbá balíček značených karet, mluví o nich jako v transu.
V první části večera Icharev svým nadhledem výrazně převyšuje personál i ostatní hosty. V prostřední pasáži, věnované poněkud zdlouhavě karetní hře, jeviště naopak ovládá kopa veselých karbaníků, v níž se tichý a umírněný Icharev ztrácí.
O to kontrastněji vyznívá jeho vážný, závěrečný monolog, při němž zůstává na postupně se vyprazdňujícím jevišti bezbranný a sám. Ožebračený podvodník nemá dovolání, nemůže se ani zastřelit. Na úspěchu Hráčů mají zásluhu především herci, kterým tento typ repertoáru dobře sedí. Zejména Vasil Fridrich v roli upovídaného, přátelského Utěšitele překypuje energií, vtipy a dobrou náladou. Jeho karbanickou partičku tvoří Švochněv (Aleš Procházka) a Kruger (Lukáš Jurek). Svéráznou postavičku opatrného, jadrného statkáře Glova hraje hostující Zdeněk Dušek. Výraznější prostor dostal Martin Písařík jako podvodník vydávající se za mladého naivního Glova. Z nesmělého mladíka v beranici, neschopného slova, se proměnil v řádícího husara, který zpřevrací scénu vzhůru nohama. Ze zábavných gagů zmiňme napájení mladého Glova „husarským koktejlem“ skrz výrazně použité umyvadlo nebo kolečko s panákem vodky, putujícím mezi kumpány jako po opičí dráze.
Zkrátka: Hráči nejsou žádnou průlomovou inscenací, ale rozhodně nabízejí inteligentní zábavu a dobře řemeslně zvládnuté divadlo.

***

Nikolaj Vasiljevič Gogol: Hráči Divadlo Rokoko Režie: Petr Svojtka. Překlad: Leoš Suchařípa Hrají: Michal Dlouhý, Vasil Fridrich, Aleš Procházka, Lukáš Jurek Premiéra 21. června.


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí