02.06.2010

Saturnin – jakékoli služby neobvyklého rázu

 recenze J. P. Kříže, deník Právo

Nejoblíbenější kniha českých čtenářů a čtenářek na Havelkově jevišti Divadla ABC

Jiří P. Kříž

Čtenáři vyhlásili v roce 2009 Saturnina, prvotinu Zdeňka Jirotky, nejoblíbenější knížkou české kotliny. Co na tom, že autor vlastní debut už nikdy nepřekonal.
Příběh moudrého sluhy toho jména, jeho pána, nesmělého mladíka Leopolda, akurátní tety Kateřiny, turbínového dědečka, nesportovního bratrance Milouše, tělacvičení a dobrým mravům oddané Barbory, rodinného přítele dr. Vlacha a několika dalších figurek včetně kukačky odpočítávající v lesíku šťastná léta - je zkrátka nesmrtelný.

Boží Melody Makers!

Na jeviště Divadla ABC Městských divadel pražských pokusil se Jirotkův román převést muž 30. let – Ondřej Havelka. Za vydatné scenáristické pomoci autora parodie na napodobitele anglikánského sepisovatelství v Čechách, už celou sedmiletku na nebesích (Jirotky), a také japanologa Martina Vačkáře.
Opravdu parodií je Saturnin. Nejenom proto, že ho napsal šéfredaktor Dikobrazu v časech, kdy Čechové a Moravané ještě definitivně nepoztráceli smysl pro humor.
Když lid vezme parodii vážně, rodí se nejoblíbenější příběhy. To platí nejenom o Saturninovi, ale i o Pytlákově schovance nebo o Limonádovém Joeovi, ve světě pak třeba o Tenkrát na západě...
Ještě jedna věc vynese divadelního Saturnina na výsluní – na devět, deset let (skoro jako Rychlé šípy v Hradišti): Havelkovi Melody Makers, jichž je náčelníkem a zpěvákem - dnes rozhodné nejlépe šlapající swingový orchestr ve střední Evropě.
Podotýkám, že Havelka rozněžněl svůj neodolatelně sonorní a uhlazený barytonek až na premiérové děkovačce. Prostupování příběhu s orchestrem, někdy doslova celým, to když přišli na jeviště obdivovat krákorání tety Kateřiny (Jitky Smutné), obstarával jinak houslista Melody Makers Martin Zbrožek ve figurkách Pepika a dr. Zajíčka.

Zbrožek umí ksichty

Všechno ostatní leží, jak už jsem naznačil, na hercích: na perfektně uhlazeném Jiřím Hánovi v titulní roli, a na roztomile nesmělém Vasilu Fridrichovi v postavě jeho pána Leopolda. Dědečka hrají Jaroslav Vlach nebo nesmrtelný Lubomír Lipský, Milouše s nezdravou vlčí cigaretou v koutku ústního otvoru (Jen počkej, zající) Jan Meduna.
Neodolatelný je stárnoucí seladon dr. Vlach Vladimíra Čecha. - Nečekejte inscenační bombu, jděte se do divadla krásně pobavit – jako třeba na Havelkový boleslavské Muže v offsidu!
Městská divadla pražská - Zdeněk Jirotka, Martin Vačkář, Ondřej Havelka: Saturnin. Režie Ondřej Havelka, dramaturgie Jiří Janků, choreografie Jana Hanušová, scéna Martin Černý, kostýmy Jaroslava Pecharová a Jana Jurčová, klauniáda Jiří Bilbo Reidinger, výběr písní Ondřej Havelka, hudební aranžmá Petr Tichý, korepetice Miroslav Lacko. Premiéra 1. května 2010 v Divadle ABC.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí