24.02.2010

ABC svou inscenací Vše o mé matce překonává Almodóvarův film

Dana Batulková, Dana Syslová, Vladimír Marek a Evellyn Pacoláková - to jsou hlavní hvězdy inscenace hry Samuela Adamsona napsané podle stejnojmenného filmu španělského režiséra Pedra Almodóvara, kterou od 20. února uvádí Divadlo ABC. V překladu Pavla Dominika hru režíroval Peter Gábor.

Almódovarův film posbíral řadu prestižních filmových cen a stal se téměř kultovním. Příběh Manuely (Dana Batulková), která se po smrti svého syna Estebana (Viktor Dvořák) vydává do Barcelony najít bývalého manžela - nyní prostitutku Lolu (Ivan Koreček), tak už mnoho lidí zná. Manuela v Barceloně potkává Agrado (Vladimír Marek), která dříve byla mužem a pořád jím částečně je a živí se stejným způsobem jako Lola.


Také se spřátelí s těhotnou jeptiškou Rosou (Evellyn Pacoláková) a stává se asistentkou slavné herečky Humy Rojo (Dana Syslová), jíž až smrtelně obdivoval Esteban... Na otázku, proč se příběh jmenuje právě tak, jak se jmenuje, si musí každý divák odpovědět sám.


Divadelní inscenace příběh místy rozvíjí a doplňuje - spíše ale v detailech, než v něčem podstatném. V porovnání s filmovou předlouhou však námět zpracovává o něco zajímavěji, rázněji a v rychlejším tempu. Divadelní nastudování překvapuje až skoro "filmovými střihy", v nichž jedna scéna přechází svižně do druhé.


Hra sice obsahuje i pár trochu hlušších míst, ale celkově dokáže bez větších problémů udržet divákovu pozornost i jeho zájem, a to i přesto, že i s přestávkou trvá skoro tři hodiny. Konzervativní diváky možná trochu vyvede z míry množství vulgarismů, které se ale vzhledem k charakteru hry dají přijmout a do Vše o mé matce prostě patří.


Dana Batulková svou Manuela vykresluje jako nesmírně silnou, hodnou, obětavou a přátelskou ženu, která se s trochou sebezapření dokáže alespoň navenek vyrovnat s jakoukoliv situací. Hraje přesvědčivě a civilně. Podobné hodnocení si zaslouží i Dana Syslová, Evellyn Pacoláková, Viktor Dvořák či Lucie Roznětínská v roli drogově závislé Niny Cruz.


Coby Agrado exceluje Vladimír Marek, dávající své postavě obdivuhodně široký rozměr i pro něj velmi typický humor. Trochu ubrat by naopak mohla Carmen Mayerová, jejíž výkon v roli Rosiny matky je možná až moc patetický a deklamující.


Stejně jako ve filmu mají diváci i v případě divadelní inscenace Vše o mé matce možnost vidět několik výstupů ze hry Tennesseeho Williamse Tramvaj do stanice Touha (při nichž herci odcházejí do jedné z lóží a scény spolu s běžnými diváky sledují). V druhé polovině hry dokonce dojde i na Lorcovu Krvavou svatbu, kterou nedávno uvedla druhá scéna Městských divadel pražských Divadlo Rokoko. Koupí lístků na Vše o mé matce každopádně neprohloupíte.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí