03.11.2010

Vraždit se musí

Shlédl jsem představení hry Gabriela Dagana „Vražda jako poznaná nutnost“ v divadle Rokoko. Chcete-li se v divadle pořádně od plic zasmát, je toto odlehčená konverzační komedie opravdu správná volba!

Divadlo Rokoko uvádí hru Gabriela Dagana: Vražda jako poznaná nutnost. Příběh je vlastně poměrně jednoduchý, postavený na jediné nečekané zápletce, která vnese do děje mnoho zábavných a situací: U dveří paní Guterové zazvoní vrah jejího manžela a ona ho (jako správná distingovaná anglická dáma) pozve dál na čaj.

Já jsem ji shlédl v následujícím obsazení...

  • Paní Guterová: Dana Syslová
  • Služka: Evellyn Pacoláková
  • Muž (vrah): Luboš Veselý
  • Lolimair (dcera paní Guterové): Veronika Janků
  • Listonoš: Pavel Juřica
  • Tony (kadeřník): Jiří Hána
  • Pan Guter: Jiří Klem
  • Doktor Vogelstrauss: Martin Kubačák

Hru přeložila Doris Grozdanovičová, dramaturgie se ujala Věra Mašková, scénu navrhl Adam Pitra, kostýmy Jitka Moravcová, inscenaci upravil Jiří Ornest a režíroval Ondřej Zajíc.

Jaké bylo představení?

Vražda jako poznaná nutnost je odlehčená konverzační komedie, která vám pošimrá bránici a uvede vás do stavu příjemné pohody. Kdo by se také nesmál nad rybičkou Žužu, kterou bolí zoubky, a proto potřebuje čokoládu. Koho by nepobavila neúspěšná herečka, která při každém pohybu přechází v dramatická gesta, za něž by se nestyděl nejeden shakespearovský herec. A konečně, kdo by nepropukal v salvy smíchu, když uslyší větu: „Přišel vrah tvého otce, je to velice šarmantní muž.“ Ponechte doma touhu po těžkém divadelním kuse plném dramatických zvratů a nechte se bavit s lehkostí a hravostí, která je Daně Syslové tak blízká.

Co lze vytknout?

Jediné - mrtvé diváky. I když jde o hru s tematikou vraždění, přece jen bych očekával poněkud živější reakce. Zatímco jsme se s kamarádkou káceli smíchy, většina ostatních jen lekle seděla, někteří dokonce odcházeli předčasně. Potlesk na konci byl také, na můj vkus, dost vlažný. Rád aplauduji ve stoje, zvlášť po tak strhujícím hereckém výkonu. Zde mě ostatní vlažně plácající spolusedící zarazili při potlesku téměř pod sedačku.

Jestli máte rády hravé divadlo s mírně absurdním nádechem, přijďte podpořit herce v jejich snažení, vydejte se do divadla Rokoko a doplňte tak řady nás, spokojených diváků. Slíbit vám za to mohu skvělý kulturní zážitek!Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí