03.11.2012

Kancl v Magazínu Víkend DNES

Kancl míří na jeviště


Pražské Divadlo Rokoko se JAKO PRVNÍ NA SVĚTĚ odvážilo přenést populární seriál televize BBC Kancl na scénu. Od duchovního otce seriálu, komika Rickyho Gervaise, dostalo požehnání.

Nechce se ani věřit, jak snadné je získat licenci na převedení jednoho z nejslavnějších britských seriálů do českého divadla. Kancl, který vznikl v produkci televize BBC, získal řadu ocenění včetně dvou Zlatých glóbů, z nichž jeden byl pro představitele hlavní role Rickyho Gervaise. Ten ho navíc spolu se Stephenem Merchantem napsal.
„Oslovili jsme oba autory a k našemu překvapení jsme dostali kladnou odpověď a licenci. BBC nám dala bianco šek, chtěli jen vidět finální text. Všechny podmínky jsme však dohodli už předtím, než to v BBC četli,“ říká dramaturg divadla Jiří Janků.
A tak nejprodávanější britský seriál všech dob, který se vysílal v osmdesáti zemích světa, mohl získat svou první jevištní podobu v Česku.
„Dokonce se mi ozvala česká redakce BBC, že chtějí natočit delší reportáž o vzniku tohoto představení a oslovili Gervaise, který nám jejich prostřednictvím popřál hodně štěstí,“ dodal Janků.

Přehlídka nesplněných snů

S nápadem na zinscenování Kanclu přišel režisér Petr Svojtka, kterého seriál oslovil nejen typickým britským humorem, ale i existenciálním rozměrem. Ten je v něm zastoupen ve stejné míře jako legrace a zvlášť v době celosvětové finanční krize, kdy se každý bojí o místo, vystupuje hořce na povrch. Zaměstnanci trávící většinu života v odosobněné open space kanceláři po boku lidí, které nesnášejí, a pod šéfem, který je idiot, se musí denně třást o práci, kterou vlastně vůbec dělat nechtějí. Fenomén kanceláře odhaluje jejich nenaplněné ambice a nesplněné sny.
„Osobně jsem se k tomuto seriálu dostal náhodou. Jednou pozdě večer jsem si doma omylem pustil televizi a viděl jakýsi prapodivný útvar, u něhož nebylo zcela jasné, jedná-li se o dokument či o hranou záležitost. Mísily se ve mně pocity nadšení a studu, bylo to zároveň nesnesitelné i zábavné. A napadlo mě, že právě tohle by mohlo být dobré na jevišti,“ řekl Svojtka.
Sám dosud neví, jestli v jeho inscenaci bude převládat trapnost nebo vtipnost, a všichni, kdo seriál znají, mu v tomto rozumějí. Pocit trapnosti vás u jeho sledování přepadá často a je třeba si chvíli zvykat. Pak mu ale propadnete, ať už patříte mezi kancelářské krysy nebo jste měli větší štěstí.

Láska přišla později

„Není to sitkom, kde se od začátku do konce bavíte vtipně vystavěnými situacemi nebo komickými replikami. Když jsem to viděl poprvé, myslel jsem, že se Petr Svojtka zbláznil. Na první kouknutí mě ten seriál vůbec neoslovil. Ale pak jsem si ho zamiloval,“ říká dramaturg Janků, který Kancl nijak neupravoval pro české poměry. Děj nechal v Británii a českému publiku bude možná bližší než americká verze, kterou zná z televize.
V Kanclu Svojtka „zaměstnal“ Vasila Fridricha v roli šéfa Davida Brenta. Jeho podřízenými budou Zbigniew Kalina, Jiří Hána, Henrieta Hornáčková, Veronika Janků, Stanislav Lehký, Robert Hájek a další.

Světovou premiéru bude mít Kancl v Rokoku 10. listopadu.

Nella Hermannová, Magazín Víkend DNES, 3. 11. 2012
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí