20.11.2012

Ve tváři lehký smích...

Ostatní světy v týdeníku Rozhlas

Britská autorka Kate Atkinsonová (1951) se ve svých prózách ráda zaobírá nelehkým osudem žen. A činí tak i v jediném dramatu, které zatím napsala a jež nyní v překladu Dany Vlčkové uvádí Divadlo ABC pod názvem Ostatní světy. Proplétající se příběhy osmi žen jako by zkoumaly různé fasety milostných a manželských vztahů. A to dokonce v průhledu do historie, protože ve starobylém domě, který si koupila jedna z hrdinek dramatu, historička Elizabeth (Evellyn Pacoláková), ožívá vztah někdejšího pána domu Merrica (Luboš Veselý) a guvernantky Agnes (Henrieta Hornáčková).
Prolínání časových rovin umožnilo autorce konfrontovat přísné viktoriánské mravy se současnou „lehkostí bytí“. I když láska Merrica a Agnes vyústí kvůli úzkoprsé morálce až do tragédie, nelze o dnešních ženách říci, že by se jim v uvolněných vztazích žilo snadněji. Díky ekonomické soběstačnosti mají sice víc svobody, ne však lásky. A pokud si některé -jako třeba Elizabethina sestra Kitty (Dana Batulková) - namlouvají, že k pocitu štěstí stačí sex, usvědčuje je z omylu znovu se vynořující osamění a prázdnota.
Autorka ani režisér Radovan Lipus ovšem tuto prázdnotu, kterou tušíme i v pozadí ostatních osudů, příliš nezdůrazňují a raději těší diváky kresbou odlišných charakterů, přesně vedenými a často i vtipnými dialogy a pohráváním si se dvěma časovými rovinami. Režisér, který toto syžetové specifikum skvěle zvládl již při inscenování Stoppardovy Arkádie v Národním divadle, přidal v ABC k odlišení oněch dvou rovin i míru herecké stylizace: viktoriánské postavy obdarují interpreti větší sveřepostí a rigiditou - jako by jejich duše byly svázány korzetem. Nejzřetelněji je to vidět na postavě Merricovy matky - konečně pořádné roli Radky Fiedlerové. Na druhé straně této škály stylizace je Elizabethina a Kittina matka Enid: Dana Syslová ji ztvárňuje jako nesmírně uvolněnou, energickou paní, která svou upovídaností a vtipem zastírá, kolik bolesti musela vytrpět v manželství s násilníkem. I mezi těmito dvěma krajními polohami se ovšem setkáváme s pozoruhodnými výkony: k výše připomenutým herečkám - Pacolákové, Batulkové a Hornáčkové - je třeba v této souvislosti jmenovat i Veroniku Gajerovou v roli Merricovy ženy a Aleše Procházku coby dočasného Elizabethina partnera Alexe.
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí