18.09.2011

Sto roků samoty v ABC

Nechcete trávit další večer sami doma v obývacím pokoji? Pak se vydejte do Divadla ABC, nechte se obklopit rodinou Buendíů a jejich přáteli a prožijte s nimi za jediný večer jejich Sto roků samoty.

Sto roků samoty je stěžejním dílem latinskoamerické, dovolím si tvrdit, že i světové literatury. Pochází z pera kolumbijského autora Gabriela Garcíi Marquéze, který díky němu získal Nobelovu cenu za literaturu. Marquéz je považován za zakladatele jednoho z moderních literárních směrů – magického realismu, kterému svým rozsáhlým generačním románem položil základy. K charakteristice tohoto proudu patří zejména inspirace legendami, mýty, vším etnických, nadpřirozeným a lidem z dávných civilizací nevysvětlitelným. Své místo mají v tomto žánru čáry, kouzla, ale i náboženství, víra a zázraky.

Všechno začíná, když se do sebe zamilují dva příbuzní – Úrsula a José Arcadio Buendía. Kvůli své zakázané lásce uprchnou do pralesa, kde si založí nový svět – městečko Macondo, ve kterém vyvedou na svět potomky, vychovávají v něm vnuky a prožívají se svými přáteli dny všední i nevšední. Jenže ani uprostřed ničeho se neubrání vlivům zvenčí. I k nim se dostanou vynálezy a výdobytky moderní doby, a to se vším dobrým i zlým, co s sebou přinášejí – pokrok, poznání, ale i válku a revoluci. Do poklidného městečka je tak zaseto sémě nenávisti, které přispěje k jeho zániku, jak už bylo dávno předpovězeno.

Dramatizace románu se snaží divákům srozumitelně předestřít komplikovaný děj, což se jí, ač je samozřejmě o mnoho skutečností ochuzena, daří. Co do rozsahu se tedy knize rovnat nemůže, ale k tomu, aby divák získal přehled o postavách a jejich životech zaručeně poslouží.

Obsazení představení je opravdu skvostné. V roli zakladatele rodu se můžete těšit na Vladimíra Čecha, který zvládá přesvědčivě jak majestátního vládce, tak šílence uvázaného u stromu. Partnerkou mu je Jitka Smutná, která se jako matka rodu musí vyrovnat s mnoha tragickými událostmi (šílenství manžela, ztráta dětí, neštěstí jejích dcer), což se jí daří s úspěchem reflektovat.

Dana Batulková se Vám představí v roli Visitación, která prostě jednoho dne přijde a už zůstane. Stejně tak se do domu Buendíů dostane i jejich údajná vzdálená příbuzná Rebecca (Máša Málková), kterou přijmou za svou dceru. Svá kouzla a čáry předvádí kouzelník Melquíades (Jan Vlasák) a o zábavu se stará i Pietro Crespi (Jaromír Nosek), jenž kromě hracího strojku přinese do města i rozmíšky mezi děvčaty, neb se do něj všechna zamilují.

Připravte se na velký rozruch na jevišti, povykující komedianty, zoufalé ženy, rozkazující muže, hrající si děti, těšte se na spoustu menších příběhů, z nichž si pak v hlavě jako puzzle poskládáte celou dějovou mozaiku. A aby byla vyvedená ve správně pestrých barvách, nechte se do sebe světem magie, čar, kouzel a všudypřítomného nadpřirozena vtáhnout a zapomeňte na okolní svět.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí