02.04.2013

Titul Komedie roku putoval k sousedům

Titul Komedie diváků patří inscenaci Bedřich Smetana: The Greatest Hits

Letošní ročník Grand Festivalu smíchu byl rozmanitý. Předávání cen již méně. Většinu z nich si totiž odnesla Figarova svatba.

Pardubice / Pardubický Grand Festival smíchu ovládla Figarova svatba. Inscenace hradeckého Klicperova divadla si odnesla pět z šesti možných cen. Pouze ocenění publika jí uzmul soubor Městských divadel pražských s hrou Bedřich Smetana: The Greatest Hits.
Právě tyto dvě komedie podle předsedy odborné poroty a proděkana DAMU Zdeňka Tichého ostatní soutěžní inscenace, které měly dobrou úroveň, převyšovaly.

Vzácná shoda po letech

„Tyto hry považuji za dvě skutečně špičkové, nadprůměrné, vynikající komediální inscenace,“ hodnotí úroveň oceněných her Zdeněk Tichý.
Jednoznačně však bodovala pouze Figarova svatba. Získala kromě hlavního ocenění, cen pro nejlepšího herce a herečku, také ceny odborné a studentské poroty. Došlo tak k vzácné shodě. Naposledy se odborníci a studenti shodli v roce 2008, kdy si obě tyto ceny odneslo Dejvické divadlo za hru Černá díra.
Festival byl letos skutečně rozmanitý. „Setkali jsme se s nejrůznějšími národnostmi autorů her, s různými žánry, seznámili se s některými pro nás zatím nepoznanými divadly. Vedle komedií, kdy nám tekly slzy smíchu, se tu objevily i hry k zamyšlení,“ říká Hana Rubišarová, členka studentské poroty.

Géniem je Lipský

Podruhé v historii festivalu byla vyhlášena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru. Jejím laureátem se letos stal Lubomír Lipský, kterému bude v dubnu devadesát let. Rozhodla o tom Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, režisérů a dramaturgů.

***

Grand Festival smíchu 2013

výsledky 13. ročníku Grand Festivalu smíchu: Komedie roku 2012 P. A. C. de Beaumarchais - David Drábek: Figarova svatba, Klicperovo divadlo Hradec Králové cena odborné poroty Figarova svatba cena studentské poroty Figarova svatba nejlepší ženský herecký výkon Pavla Tomicová v roli hraběnky, Figarova svatba nejlepší mužský herecký výkon Jiří Zapletal v roli hraběte Almavivy v komedii Figarova svatba Komedie diváků Jiří Janků - Petr Svojtka: Bedřich Smetana: The Greatest Hits. Režie Petr Svojtka, Městská divadla pražská, Divadlo ABC, Praha cena Genia smíchu 2013 byla udělena za mimořádný přínos v komediálním žánru lubomíru lipskému.


5+2 dny – Pardubicko, 14.3.2013,  Autor: Monika Suchá


 


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí