01.01.2011

Monty Pythonův létající kabaret si vysloužil 5 hvězdiček!

Monty Pythonovci se zase utrhli ze řetězu! Tentokrát se tomu tak stalo v provedení herců Městských divadel pražských na scéně divadla Rokoko. Do konce února si pro vás připravili ještě čtyři představení. Zachraňte se! Jejich humoru totiž nikdo neunikne!

Kdo by neznal legendární britský televizní seriál Monty Python z počátku sedmdesátých let. Skupinu britských komiků představovali Eric Idle, Michael Palin, Terry Jones, Graham Chapman, John Cleese a Terry Gilliam jako jediný „nebrit“, američan. Seriál tvořil rychlý sled několika skečů různorodých témat. Nejdříve jste nevěřícně sledovali skeč první. Poté, co jste shlédli i druhý, už jste zvědavě čekali, s čím tato parta vtipálků zase přijde. A nikdy nezklamali!

 

Svými vlastním způsobem lidem ukázali, cože se to ve světě vlastně děje. Jak díky aplikaci smrtonosného vtipu proti němcům dopadla druhá světová válka. Jejich ostrovtipu neunikli ani úředníci a na Ministerstvu švihlé chůze tím způsobili pořádných chaos. Dělali si legraci ze všech a ze všeho, hlavně sami ze sebe.  Že nejde jen o neinteligentní humor pro humor, vás mohou přesvědčit početné zástupy fanoušků po celém světě.

 

Bohužel se pak skupina, po natočení několika úspěšných filmů (Monty pythonův Život Briana, Monty Python a Svatý grál, Smysl života), ještě koncem sedmdesátých let rozpadla. Zůstal nám však jejich nesmrtelný humor, který se rozhodli vzkřísit právě herci Městských divadel pražských premiérou 17. června již v roce 2007.

A nyní z úplně jiného soudku neboli “And now for something completely different”

Představení tvoří výběr toho nejlepšího ze scének seriálu Monty Python, řady Monty Python a létající cirkus. Vtipy jsou místy brutální, inteligentní, neinteligentní, absurdní, vulgární, důstojné, i připitomělé, ale vždy naprosto dokonalé. Někdy až tak dokonalé, že se občas ani herci neudrželi a přidali se smíchem k divákům.

 

Moderátor Vasil Fridrich v TV soutěži VYDÍRÁME - "Ne, pane, my vůbec nemoralizujeme. Nám jde pouze o peníze."

Vasil Fridrich, představující originálního „montypythonovce“ Michaela Palina, byl v podstatě uvaděčem a dále i vypravěčem celého představení. Jeho mluvený přednes je pohotový a svými glosami dokáže zaimprovizovat a reagovat na situace vytvořené reakcemi obecenstva. O interakci herců s diváky se v podstatě ve velké míře zasloužil především on, kdy neváhal přerušit herecký dialog a zapojit i nás přihlížející.

Před špatným humorem vás ochráníme!

Dvojroli si zde zahrál Radim Kalvoda, který jako představitel herce Johna Cleese, ztvárnil i postavu  rázného komisaře Foxe ze Scotland Yardu, pověřeného dozorem  a ochranou diváků proti špatnému, vulgárnímu  humoru a skečů bez pointy. Poznat jej můžete nejen podle známé uniformy anglických strážníků, ale také podle ostravského nářečí, které je použito za účelem rozlišení postav komisaře Foxe a postavy skupinového herce ve scénkách.

 

Baví se prodavač s kupujícím, který přišel reklamovat mrtvého papouška.

Prodavač: A nechcete místo něj třeba slimáka?

Kupující: A mluví?

Prodavač: Ani ne.

Kupující: Tak tomu se pak asi stěží dá říkat výměna, nemyslíte?
 

Než úplně nasáknete virem Monty Python, bude se vám z počátku zdát, že jsou občas nějaké scénky slabší a až uměle vygradované do násilného humoru. Nelekněte se, protože vše je děláno se záměrem, který vám herci dřív nebo později osvětlí. Například u jedné scénky se vulgarismy rozhodně nešetří. Po několika minutách mi už bylo hry i herců líto, když jsem pomyslela, v jakém duchu se ponese recenze.  Trvalo snad jen okamžik, kdy rázně zakročil komisař Fox, celou scénku i s herci rozprášil s napomenutím a pod pohrůžkou museli skeč sehrát ještě třikrát, než byl skeč zahrán k úplné komisařově spokojenosti a se zjemnělým výrazivem.

 

 

Představení je směsicí glos, zpěvu a každá scénka je uvedena televizní znělkou. O tyto filmové dotáčky, které občas tvoří i samostatné části (například trailery na připravované filmy Na větrné hůrce signálními praporky, nebo Julius Caesar signalizační lampou – originální spojení silného příběhu a příručky praporové signalizace) se postaral tvůrčí tým vedoucího projektu Jiřího Studničky.

 

 

Už jsme téměř na konci představení. Ale kde se zdržel náš „potírající vulgarismy a nejapné vtipy“ komisař Fox? Pro klidné dokončení i vulgárních scének (pozn. autora: Přiznejme si to, bez vulgarismů to prostě někdy nejde!) jej herci zavřeli do kotelny, odkud se bohužel/bohudík před koncem představení dostal.

  

“V roce 1945 vypukl mír a používání vtipů jako zbraně hromadného ničení bylo zakázáno Ženevskou konvencí.”

V agentuře, kde si můžete zakoupit časové poukazy na hádky, pře, nadávky a odporování.

Klientka: Jsem tady správně ve přích?

Zástupce: To už jsem vám jednou říkal...

Klientka: Ne, neříkal.

Zástupce: Ale ano.

Klientka: Ne.

Zástupce: Ano.

Klientka: Ne!

Zástupce: Máte dvou nebo pěti minutovku?

Klientka: Pěti minutovku.

Zástupce: Tak já si to tady poznačím a hned můžeme pokračovat...

 

Jak by řekl Kája Mařík F. Háje, dvě a půl hodiny „utekly jako nic“. Mně osobně to nestačilo, jdu znovu. A vám to mohu jen doporučit. Není na světě moc věcí, kterým byste se dokázali přes dvě hodiny v kuse smát, ale Monty Python v divadle Rokoko mezi tyto skvosty rozhodně patří!Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí