27.09.2013

Pojďte si do divadla zahrát


Herecký kurz očima redaktorky z Divadelních novin


Spousta lidí chodí ráda do divadla, ale některým sedět v hledišti nestačí. Rádi by si k herecké branži alespoň na jeden den čichli. Obsazenost hereckých kurzů pro neherce, které pořádají Městská divadla pražská, svědčí o tom, že takových lidí je překvapivě dost. Poslední z jednorázových kurzů proběhl na Malé scéně Divadla ABC v sobotu 21. září.
Jednodenní kurzy pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet něco ze základů herectví, se konají v Divadle ABC od března 2013 zhruba jednou za měsíc a vede je režisér Petr Hašek. Pokaždé se sejde deset lidí různého věku i rozdílné motivace. Někteří se chtějí zkusit dostat na herecký obor, a tak sbírají zkušenosti, jiní přišli ze zvědavosti. Velký počet lidí je tu tak trochu neplánovaně – dostali účast na kurzu jako dárek. Co se v jednotlivých termínech příliš nemění, je genderové složení skupiny. Na první poprázdninový workshop tak dorazilo klasicky osm žen a dva muži.

Účastníci kurzu na jevišti FOTO JIŘINA ŠIMKOVÁ
Úvodní rozpaky jsou pochopitelné. Někdo zaraženě mlčí a pomýšlí na útěk, paní středního věku špitá kamarádce, že na jeviště raději ani nevleze. Jiní hovoří žoviálním tónem a snaží se působit sebevědomě. Stačí ale krátká chvíle na to, aby se účastníci mezi sebou seznámili a spontánně si začali tykat – vždyť je čeká celý den společného souznění na jevišti, posezení v divadelní kavárně, večerní představení i debata s herci.
To už jsou všichni účastníci v podzemí Divadla ABC a s očekáváním se rozhlížejí po malé scéně, na jejímž jevišti herecká dílna probíhá. Z mladého technika, který montuje kabely do ozvučovacího zařízení, se vyklubal režisér Petr Hašek – usměvavý, ba přímo nadšený divadelník, který má vedení kurzů od začátku na starosti.
Cvičení a etudy se postupně zaměřují na různé aspekty hereckého umu a vnímání. Začíná se rozcvičkou na hudbu, při které opadne většina nervozity a všichni si rychle začnou užívat bezstarostné rytmické pohyby, které jejich kolegové předcvičují. Rytmus je pro mladého režiséra jedním ze základních prvků, na kterých stojí herecká akce i kompozice celého představení. Rytmus umožňuje napojit se na kolegy na jevišti, odhadnout jejich další pohyb, načasovat akci. A pro diváka je scéna využívající rytmus zajímavější – připomíná totiž zážitek z poslechu hudby.
Po části zaměřené na vnímání a využívání rytmu přišel trénink komunikace. Ovšem té beze slov. Stejně jako na jevišti nemáte možnost svému hereckému partnerovi vysvětlit, co má dělat on a co máte v úmyslu vy, i tady se dvojice lidí zkoušely dohovořit pouze očima, úsměvem, odhadnout další akci partnera podle jeho postoje a výrazu.
Domluvit se ve skupině mlčky, když na sebe navíc ani pořádně nevidíte, není vůbec jednoduché. Po chvíli tréninku se ale celému uskupení daří naladit se na stejnou vlnu a zvládnout jako jeden muž rovnoměrné zrychlení, zpomalení nebo zaplnění scény. A protože herec musí na scéně zároveň vnímat publikum, ostatní kolegy, akustiku, prostor, čas i napětí momentální dramatické situace, přidává Petr Hašek s dobromyslným pobavením další a další úkoly.

Součástí herecké dílny je podvečerní návštěva představení v Divadle ABC a následná debata s herci. Tentokrát byl na programu Shakespearův Sen čarovné noci a po produkci si s námi sedli do divadelní kavárny Henrieta Hornáčková a Viktor Dvořák. Pohled z druhé strany poněkud vrátil na zem naše nadšení z krás jevištní profese, když jsme si díky nim uvědomili, že herectví je profese náročná a nejistá a nespočívá jen v krásných kostýmech a vysněných rolích, ale především v zaplněných večerech, fyzické námaze a nutnosti odehrát představení za všech okolností a takřka v libovolném zdravotním stavu.
Po zářijové sobotě je mezi divadelními laiky zase více o deset lidí, kteří získali nový pohled na divadlo a snad se o něj začnou i více zajímat, ať už pozice diváků, amatérských herců nebo třeba kulturních organizátorů. A to je moc dobře. Vždyť o divadelní osvětu tu jde především.

divadelni-noviny.cz, 24. 9. 2013, autor: Klára Zindulková
http://www.divadelni-noviny.cz/pojdte-si-do-divadla-zahrat 


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí