28.03.2014

​Brý den, jmenuji se Petr Bajza a lumpačím v Divadle ABC

reportáž České televizePraha – "Pan Fajst, buřta zblajz, pak koupil koninu pro celou rodinu…" Autor této říkanky Péťa Bajza, kterého stvořil spisovatel Karel Poláček, opět provádí rošťárny. Tentokrát se představí na prknech pražského Divadla ABC, kde ho pod režijním vedením Arnošta Goldflama ztvární Vasil Fridrich. Na dnešní premiéře nebude chybět Éda Kemlink, Bejval Antonín, Čeněk Jirsák ani Zilvar z chudobince.

"My hoši, co spolu chodíme, prožíváme všelijaká dobrodružství," říká na úvod seriálové adaptace hlavní hrdina příběhu Péťa Bajza. Nesmrtelný šestidilný televizní seriál z roku 1994 zřejmě nic nepřekoná, Goldflamova hra se o to ale ani nesnaží. Jde si vlastní cestou a je založena na režisérovu obdivu k nešťastně zesnulému spisovateli.

Goldflam má s inscenováním Poláčkových děl zkušenosti, poštěstilo se mu tak už dokonce dvakrát předtím (Národní divadlo v Brně a Klicperovo divadlo v Hradci Králové).

Kdo ale čekal dětské herce, ten se spletl. Celou Bajzovu partu hrají dospělí převlečení za děti. Goldflam ale tvrdí, že se jim daří vyhnout patosu i šklebení. "Nepitvoří se, nehrají si na děti. Jsou to prostě herci, kteří jednají, mluví jazykem dětí, ale netváří se, že jsou děti," vysvětlil.

Současnou divadelní hru doprovází melodie z opery, kterou režisér sepsal s hudebním skladatelem Zbyňkem Matějů. Děj je v ní zacílený na samotného literáta a sleduje jeho umírání v koncentračním táboře a vzpomínky na dětství. Kromě využití hudebních motivů z opery představení doprovázejí trampské písně, jaké si tenkrát děti zpívávaly. Vasil Fridrich se navíc kvůli hlavní roli naučil "vrzat" na housle.

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/267115-bry-den-jmenuji-se-petr-bajza-a-lumpacim-v-divadle-abc/
 22. 3. 2014

 


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí