17.06.2014

​Vrtěti prezidentem Jindřicha Götha

recenze v týdeníku Instinkt


Vrtěti prezidentem Jindřicha Götha

K čemu by bylo mít moc, kdyby nebylo možné ji zneužívat?
Michal Dlouhý cedí krev, pot a slzy jako americký prezident v hlavní roli satirické komedie Listopad z pera Davida Mameta.

Na amerického prezidenta Charlese Smithe se valí jedna pohroma za druhou.
Končí mu volební období a šance na opětovné zvolení jsou vysoké zhruba jako riziko, že vám při procházce parkem spadne na hlavu vesmírná loď. Jeden telefonní drát bez ustání žhaví zahraniční vládní představitelé, na druhém je rozlícená manželka, která by si přála novou knihovnu a vyzvídá, co bude s tou krásnou pohovkou z oválné pracovny, kterou dala nedávno nově potáhnout. A k tomu lesbická asistentka Bernsteinová, zodpovědná za všechny prezidentovy projevy, díky nimž působí na veřejnosti téměř jako chytrý člověk, odjela kamsi do Číny adoptovat holčičku. Řečeno Charlesovým slovníkem: to by se z toho jeden pos... víte co. Zhruba takové jsou základní stavební kameny třaskavé divadelní komedie Listopad.
Hlavní devízou novinky Divadla ABC je vtipný text, natlakovaný přiléhavými a ostrými bonmoty. David Mamet, mimo jiné scenárista námětově spřízněného filmu Vrtěti psem, ve své sondě do zákulisí nejvyšší politiky nešetří nikoho.
A herci si autorovy šťavnaté repliky užívají. Motorem všeho dění je Charles Smith, kterého Michal Dlouhý obdařil maniakální energií, výbušností, neomaleností,
ale také jakousi nejistotou a plachostí. Pod slupkou hrubiána, který chce z politiky vytřískat co největší profit a hořekuje nad tím, že úřad hlavy Spojených států je „hroznej opruz, a navíc se v něm nedá nic moc ukrást“, se skrývá zranitelný člověk, který by bez svého mnohem příčetnějšího okolí ani nevěděl, jak se obléct do saka. Sparingpartnerem je mu Jiří Hána v roli zákulisního manipulátora Archera Browna, který de facto řídí všechny prezidentovy kroky. Nedá se říci, že by ostatní postavy byly jen do počtu, největší pozornost ale k sobě ve většině scén přitáhne ústřední duo.
Listopad je přesně tím typem hry, u níž budete co chvíli vybuchovat v bujarý řehot, ale na konci si s hořkostí uvědomíte, že přesně tohle se nejspíš právě v tuto chvíli děje i ve skutečnosti. A samozřejmě nejen v USA, ale i někde mnohem blíže. * Listopad. Režie: Petr Svojtka. Překlad: Ester Žantovská.
Hrají: Michal Dlouhý, Jiří Hána, Jaroslav Vlach, Lenka Zbranková a Zdeněk Vencl.
Hraje se v divadle ABC, premiéra 7. června 2014

Instinkt,  12.6.2014 

 


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí