21.11.2014

​V ABC v čertovském kotli vaří Voskovec + Werich

recenze J. P. Kříže


Kdo jiný měl by se na devadesátku Osvobozeného divadla -připadá na rok 2015 - připravit víc než Městská divadla pražská. Své nejlepší kousky, kterými do varu přiváděla nejenom české nácky a pravičáky, ale střídavě i ambasády americkou, mexickou, německou a ministra zahraničí Edvarda Beneše, hrála v prostorách dnešních divadel ABC a Rokoko.

Všichni jsou boží

Do ABC umístili Jiří Janků a Petr Svojtka - připomínám jen jejich inscenaci Bedřich Smetana: The Greatest Hits, České Vánoce a Lakomou Barku - V + W Revui, ohlížející se za pouhými třinácti evropskými léty, jež byla dopřána Voskovcovi a Werichovi s Ježkem k proslavení jejich kumštu, přiznávané inspiraci všech pozdějších českých velkých malých divadel.
Vzali to v ABC důkladně. Satiru, která byla odjakživa trnem v oku všech možných i nemožných pitomců, povařili doslova v české kotlině, tedy v ďábelském kotli rovnou na jevišti. Vešli se do něho všichni - od Devětsilu přes E. F. Buriana, Jiřího Frejku a Jindřicha Honzla až po Ference Futuristu, Jenčíkovy girls, Rub a líc, Těžkou Barboru a Pěst na oko. Nic se ve V + W Revui nevytahuje z muzea. Všecko to má provokativní kabát spíchnutý pro divadelní jedenáctku herců a hereček, kteří odkaz svaté divadelní trojice (s Ježkem) rozvíjejí, domýšlejí a tlumočí s nezdolnou energií nových interpretací, z nichž klavírní verze Bugatti Stepu pro osm paží nebo Tmavomodrý svět a capella se jako originály budou citovat.
Najednou poučenější divák pochopí, proč do městských divadel přitáhl Svojtka k jejich kotlíkovému základu (Hanuš Bor, Vasil Fridrich, Radim Kalvoda, Veronika Gajerová) třeba Zbigniewa Kalinu z Příbrami, Pavla Juřicu z Olomouce nebo Lucii Pernetovou z Mostu. Ti všichni, ještě s Romanem Říčařem, Barborou Janatkovou, Veronikou Janků a Veronikou Svojtkovou, jsou v Revui podle not Osvobozeného divadla boží.
Co tomu peprně (sebe)ironickému, a proč ne maličko nostalgickému guláši z kotlíku ABC vytknout? Možná lehce nastavované konce, které bude třeba spojit do jednoho. Podstatné je to ale asi jako vytýkat dešti, že je mokrý. Bavit se budete!

Lék na blbou náladu

Moc dobře oslavují v ABC od premiéry 15. listopadu své předky. Chválím je rád, protože duchů, kteří skřípou zuby nad těmi židobolševickými levičáky, neubylo. Praha má dneska osvobozeně navrch. Kdo si chce připomenout lesk a slávu hvězd se dotýkající, ať zajde do ABC. A kdo se chce poučit, jak ti dva byli bez sebe smutní, a jak dopadl jeden tady, druhý až v Americe, jak se na nich to divné dvacáté století podepsalo, ať zajde na Korespondenci V + W do Divadla Na zábradlí. Oba kousky zbavují lidi blbé nálady.

Hodnocení 95 %


Právo, 20.11. 2014, Autor: Jiří P. Kříž
 


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí