12.02.2015

Dopis od PhDr. Františka Cingra

významného literárního vědce a publicisty
Významný literární historik a publicista PhDr. František Cinger se byl podívat na V+W Revue a poslal nám krásný dopis:

"Radost s V+W Revuí
Je velká radost, že se Divadlo ABC rozhodlo oslavit 110. výročí narození V+W vlastním počinem. Jako pokračování dřívějších aktivit připomínajících Osvobozené divadlo a jeho hlavní hvězdy.
Radost o to větší, že není vůbec jednoduché připomenout roky, během nichž Voskovec a Werich mohli před 2. světovou válkou působit v Praze. Jiří Janků a Petr Svojtka se o to statečně pokusili a rád píšu, že s úspěchem. Připomínají avantgardu „levicovou“, což se už skoro čtvrtstoletí skoro nehodí, písničkami s Ježkovou kvalitou ukazující její stálou inspiraci, navíc s invencí snažící se upřímně o satiru ve stylu V+W. Jestliže Radim Kalvoda jako pokušitel Voskovcova následovníka dostane pohlavek ve tmě, za hlasů originálů V+W coby nestoudník, je to vtipná nadsázka s reakcí kolegů. Marná sláva, jsou to ikony.
Bytostně dnešní je i diskuse nad mapou Adolfa Hoffmeistera z doby rostoucího nacismu, která se vyjadřuje k současnosti evropské i naší. Respektive i k reflexi nadějí a skutečnosti po listopadu. O milé satiře ohledně přehledu her V+W v podání Veroniky Gajerové nemluvě.
Co si však zasluhuje největší uznání, je hudební a taneční složka. Od samého počátku po přídavek je to radost připomínající Ježkovy melodie, včetně invenčně předvedené skladby Bugatti Step pro čtyři klavíristy, resp. z nich jednu klavíristku. A sbor nadšených automobilových fandů. Hanuš Bor, Vasil Fridrich, Radim Kalvoda, Veronika Gajerová, Zbigniew Kalina z Příbrami, Pavel Juřica z Olomouce i Lucie Pernetová z Mostu a to ještě s Romanem Říčařem, Barborou Janatkovou, Veronikou Janků a Veronikou Svojtkovou vytvořili jedinečnou revui.
Jistě se mohou najít kritici, kterým přijde „nedostatečná“, „paušalizující“, možná může i postava konzervativního autora programu, v němž „vše další najdete“, vypadat jako násilná.
Já jsem vše s radostí přijal, po hodinové první části jsem se těšil na pokračování, a byl jsem rád, že netrvalo o nic míň, než část první.
Je to hold Osvobozenému divadlu, Ježkovi, V+W, Jenčíkovým girls, zkrátka osobnostem, které inspirovaly české a slovenské divadlo a stále inspirují další generace. Díky za to a znovu tleskám."
František Cinger
 


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí