22.09.2015

Romulus měl raději než trůn slepice

Recenze v PrávuDo Divadla ABC vstoupil s režisérem Ondřejem Zajícem a s Věrou Maškovou (dramaturgie) poslední císař Říma Romulus Augustulus.
Friedrich Dürrenmatt ho ironicky pasoval na náruživého pojídače vajec z vlastního slepičího chovu a zároveň na Romula Velikého.
Barbarská vojska vedená Odoakerem v roce 476 dokončila rozpad západořímské říše. Začal středověk. A švýcarský dramatik už v roce 1949 předpověděl, jaké to je, když primitivnější civilizace (germánská) pohlcuje vyspělejší (římskou) a problémem se v dekadenci končící epochy začnou obírat vypasení císařové, prezidenti, diktátoři. Dürrenmatt si celý život stýskal, že na rozdíl od svého dědečka, který za jakési prostořeké satirické verše pykal v žaláři deset dnů, on nikdy za ironie a sarkasmy žádný flastr nedostal. Zatímco se Romulův byzantský kolega, císař o něco věčnější říše východořímské, Romulovi ministři, patricijové, prefekti, budoucí velkoprůmyslníci a obchodníci, ba dokonce i manželka a dcera obírají pateticky planými vlasteneckými hesly, Romulus Veliký je - pro ta vajíčka.

Cesta do pekla

Aleš Procházka (Romulus) je identickým panovníkem zanikající říše s duchovní krajinou Dürrenmattova „švýcarského vězení“, rozumějme prokletí nehybné neutrality jeho vlasti. Zdeněk Dolanský, Pavel Juřica, Lukáš Jurek, Viktor Dvořák, Jan Vlasák, Milan Kačmarčík a další hrají postavy kolem císaře s varovně vztyčeným prstem nabízejících se analogií.

Hodnocení 75 %

Friedrich Dürrenmatt ho ironicky pasoval na náruživého pojídače vajec

Právo, 26. 6. 2015, autor: J. P. Kříž


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí