16.11.2015

Hodina před svatbou v Mozaice

Rozhovor s Petrem Štěpánkem a Ondřejem Zajícem

Teta se opíjí a zahradou bloudí nezvaný host. Hodina před svatbou je plná intrik a nevyřízených účtů

Během jediného okamžiku se člověku může zhroutit celý život. Zvláště když obětuje vše rodině, a ta ho zradí. Přesně v takové situaci se ocitá hlavní hrdina španělského dramatu Pera Riery Hodina před svatbou. V Divadle Rokoko inscenaci nastudoval režisér Ondřej Zajíc.

Do hlavní role režisér obsadil Petra Štěpánka hrajícího úspěšného stárnoucího podnikatele, kterému se konečně podařilo najít ženicha pro svou dceru. V den svatby ale zjišťuje, že mu jeho tři synové sebrali jeho nadnárodní firmu. Taková je ústřední zápletka hry, v které se dočkáme mnoha překvapení. 

Dramatizovat běžnost se autorovi geniálně podařilo

„Geniální pro mne na té hře je, že základní vstupní situace jsou chytře napsané, protože každý člověk si v reakci na ně řekne, ano tomu dobře rozumím, protože kdybych se do podobné situace dostal, tak bych jednal úplně stejně,“ říká režisér Ondřej Zajíc. Hlavu rodiny, úspěšného podnikatele, kterému se během chvíle převrátí život naruby, hraje Petr Štěpánek: „Tam nejde ani tak o materiální věci, ale o morální. A vždy, když jde o morálku, tak to víc bolí.“ 

Pro pár plusů se obětují postavy zničujícím mínusům
 
 Podle režiséra Ondřeje Zajíce hra velmi působivě odráží rozklad základních hodnot dnešního světa: „Tahle hra je silná a krutá, protože nevnímá svět jako nekonfliktní a růžový. V té hře skutečně až na jednu zvláštní postavu dívky, která se tam objeví jako jakési andělské zjevení, tak pro ty ostatní tam, bohužel, moc naděje není. 

Kromě Petra Štěpánka v představení Hodina před svatbou uvidíme Michaelu Badinkovou v alternaci s Barborou Valentovou, Viktora Dvořáka, Jiřího Hánu nebo Danu Batulkovou.

ČRo Vltava, 13. 11. 2015, Autor: Marina FeltlováPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí