27.01.2016

Kolega Mela Gibsona dává protilék

Jaroslav Kmenta MF Dnes

Kdo si chce vyčistit hlavu z povolební kocoviny, může jako protilék zkusit divadlo. Komedie Kolega Mela Gibsona, v níž září Martin Trnavský, pomáhá. Komorní příběh pro jednoho herce, jenž doputoval do pražské Černé Labuti, tu poskytuje dvě dávky dobré nálady naráz.

První „uklidňující sérum“ dostane divák, jakmile se usadí do proskleného klubu, který navrhovala světoznámá architektka Eva Jiřičná. Z kavárny s divadlem na střeše osmipatrové budovy si lze vychutnat pohled na světélkující město.

Druhou dávku, emocí, vtipu a nadhledu dodává Trnavský. Hodinu a půl vypráví srdceryvný příběh Ignáce Pičmana – herce provinčního divadla, který se musí smiřovat s faktem, že stárne, nedostává role a žije na okrají společnosti. Pičman líčí svůj osud imaginárnímu policejnímu vyšetřovateli poté, co se – zoufalý – pokusil vyloupit banku. 
Trnavský to nemá lehké, devadesát minut textu leží výhradně na něm, ale zvládá to bravurně. Neuplyne pár minut beze smíchu, včetně okamžiku, kdy herec jódluje jako Jiří Korn a publikum se ohlíží, zda zpěvák opravdu není v sále nebo zda nejde o playback. 
Monodrama však jde dál, klade otázky o lidské povaze a smyslu života. Jaké to je, když jste na vrcholu slávy, ale pak o vás nikdo nezavadí? Pocit, který zažije každý, doma v rodinné hierarchii nebo v práci mezi kolegy. Herec, lékař, učitel, všichni jednou musí z kopce dolů. Zvláště politikům se dá hra vřele doporučit.

Objevem však může být i pro diváky, kteří dosud znali Trnavského jen v roli z Ordinace v růžové zahradě. V divadle třeba zjistí, proč stojí za to se odpoutat od televize a proč by mohl být Trnavský kolegou herce Mela Gibsona.Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí