27.01.2016

Recept na Vánočního kapra

Přemek Doležal

S formátem „one man show“ jsem se poprvé seznámil před téměř 20 lety v podání Miroslava Donutila. Z tohoto představení jsem byl nadšený – velmi známý herec vypráví vtipné historky ze svého života.

Když se nad představením divadelního spolku Frida „Kolega Mela Gibsona“ zamyslím, tak
s trochou nadsázky můžu říci, že mě životní příběh pohaslé herecké hvězdy – Ignáce Pičmana – Cyrana De Bergerac – donutil zasmát se ještě více a místy až k slzám, které chvílemi nebyly jen od smíchu, ale i z toho, že si člověk uvědomí, jaké jsou mezilidské vztahyv dnešní společnosti.

Představení má téměř 90 minut, v rámci kterých Ignác Pičman (Martin Trnavský) rozehrává při výslechu na policejní stanici svůj životní příběh o vzestupu na pomyslný herecký Olymp, náhodném setkání s Šíleným Maxem – Melem až po tragikomickou poslední, ale životní roli.

Martin Trnavský je hvězdou celého večera – baví vás svým hraním, zpěvem, imitováním i tancem tak, že se smějete, až se za kolena popadáte, zároveň ale umí místy zahrát roli tak seriózně
a poutavě, že ve chvíli nastolí atmosféru, ve které by byla empatická i kostka ledu – zkrátka – hotová „metamorfóza“.

Scéna je velmi jednoduše řešená – židle a stůl, u kterého sedí mužskému oku lahodící zapisovatelka a v několika málo scénách pár papírových maket postav, které svou komičností nenuceně vráží divákovi další úsměv do koutku.

Hudba, která zazní v představení, vždy přirozeně dokresluje konkrétní situaci – ať již kýčovitého úpadku vkusu společnosti („Ach synku, synku…“), okřídleného klišé „jednou jsi dole, jednou nahoře“ (Jednou je hůř, jednou je líp) nebo přirozené potřeby umělce nás diváky bavit („Let me entertain you“).

Co říci na závěrr?

Martin Trnavský perfektně hrál, zpíval… improvizoval… imitoval … a vařil (nejen kapra) tak, až si to zavařil, ale svého vytouženého cíle a ocenění dosáhl …
Navzdory tomu, že je příběh prvoplánovitě komedií, je to hluboký a pravdivý životní příběh.


 Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí