11.03.2016

Noc bláznů v Mozaice

Rozhovor s Pavlem Khekem a Pavlem Juřicou


„Uklidní mě Wágnerem!“ Buďte opatrní, zdejší diváci mohou být nebezpeční

Komedie Louise Nowry nazvaná Noc bláznů stírá hranici mezi tím, co je vlastně normální a co ne. Hra vás zavede do prostředí psychiatrické léčebny a zároveň nabídne možnost nahlédnout do divadelního zákulisí. Inscenaci má v režii Pavla Kheka na programu Divadlo Rokoko, premiéra je plánovaná na 12. března.

Děj hry současného australského dramatika sleduje mladého nezkušeného režiséra Lewise, který jako svou první práci dostane za úkol režírovat hru v prostorách melbournské psychiatrické léčebny. Ve vyhořelém divadelním sále chtějí klienti léčebny nazkoušet operu, ačkoli nikdo neumí hrát, natož zpívat, a jejich chování režiséra nejednou přivede do svízelné situace. Louis Nowra hru napsal v roce 1992 pod názvem Così inspirovaným Mozartovou operou Così fan tutte. Hru do češtiny přeložila herečka Dagmar Bláhová. 

Louis Nowra ve své hře využívá možnosti divadla na divadle
 
 Jeden z výstupů v psychiatrické léčebně je věnovaný předvedení právě úryvku z opery Cosí van tutte. Tuto část Pavel Khek považuje za nejnáročnější. Kromě toho, že v představení zazní i hudební útržky Mozartovy opery Così van tutte, žánr opery se režisér rozhodl zdůraznit také výtvarně pomocí kostýmů.

Ve hře je popsáno 11 postav, z toho devět jsou pacienti zmiňované psychiatrické léčebny. Každý z nich trpí jinou poruchou nebo potížemi. Postavou s dominantním charakterem je Roy, což je ten, který mladému režisérovi Lewisovi vnutí Mozartovu operu. Tuto roli hraje Pavel Juřica. Společně s ním si v inscenaci Noc bláznů zahrají například Stanislava Jachnická, Veronika Gajerová, Oldřich Vízner nebo Michael Vykus, který je novou posilou hereckého souboru Městských divadel pražských. 

ČRo Vltava, 9. 3. 2016, Autor: Veronika Štefanová


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí