Divadelní etiketa


Chystáte se do Městských divadel pražských a nevíte, co si obléci, kolik stojí šatna, nebo si potřebujete osvěžit základy společenského chování v divadle? Právě pro vás jsou zde připravené stránky, které mají sloužit jako „návod na použití“ Městských divadel pražských.
 

 Zásady společenského chování v divadle

Do divadla přicházíme vždy včas, abychom si v klidu mohli odložit v šatně a usadit se na svá místa. Jestliže se opozdíme, požádáme uvaděčku, aby nás usadila tam, kde budeme nejméně rušit svým příchodem. Slušnost je počkat do přestávky.

Chodíme vždy adekvátně oblečení příležitosti (více na Co si obléct do divadla) Požadavek společenského oblečení při návštěvě kulturního za­řízení má svou logiku. Vytrhuje nás totiž ze všedního obyčejného dne, uvádí nás do jiné nálady, utváří atmosféru výjimečnosti.

V šatně pomáhá muž ženě z kabátu a uloží jej i se svým do šatny. Je neslušné usedat do hlediště v kabátu a s objemnějšími zavazadly.

Nejlépe ještě v šatně vypínáme mobilní telefony.

Muž uvede ženu do sálu. Do řady vstupuje první muž čelem k ostatním v řadě (ti si stoupnou) a každému zvlášť poděkuje, za ním jde partnerka. Používáme jen stručná zdvořilostní slova jako „dovolte“ a „děkuji“.  Žena se usadí po pravici muže. Toto pravidlo neplatí v případě, že by žena takto seděla na kraji řady.

Při představení nejíme ani nepijeme, netelefonujeme, nefotíme ani nenatáčíme produkci.

Po začátku představení již nekonverzujeme, a to ani šeptem, nenakláníme k sobě hlavy a v žádném případě nešustíme pytlíky od bonbónů. Cokoliv žvýkat a cumlat je v hledišti neslušné.

Nebojíme se ovšem při představení zasmát, a to i hlasitě. Právě kontakt mezi jevištěm a hledištěm tvoří to, co je na divadle neopakovatelné, a proto jsou naše spontánní projevy nejen přípustné, ale dokonce herci očekávané. Herec v divadle (na roz­díl od ostatních druhů umění) má možnost přizpůsobit svůj projev re­akcím publika. Reakcemi myslíme pochopitelně kulturní projevy - především smích a potlesk. Výkřiků a hlasitých projevů se ovšem v divadle zdržíme.

Tleskáme vždy po skončení jednání, po němž následuje přestávka. Při závěrečné děkovačce tleskáme, dokud se zvedá opona. V divadle se tleská co nejvíce, je to odměna hercům za jejich odvedený výkon.  Během děkovačky neodcházíme, je to nezdvořilé vůči těm, kteří účinkovali. Na konci představení tleskáme vždy, i když se nám nelíbilo, v takovém případě tleskáme alespoň krátce.

Po skončení produkce se nevrháme ihned k šatnám, je to neslušné. Tlačí-li se okolo nás jiní nevychovaní ná­vštěvnici, nejsme povinni vstávat a uvolňovat jim cestu. Nebudeme je sice slovně umravňovat, ale klidně setrváme a tleskáme dál. Ti méně otrlí si nevhodnost svého chování uvědomí.
Muž vystojí frontu na šatnu a pomáhá ženě do kabátu. Nikdo se netlačí a nestrká. Z divadla odcházíme v poklidu.

 Jak se obléci do Městských divadel pražských

Motto:
„Jde-li člověk do společnosti, nejde jenom o to, aby se ustrojil, ale také zejména o to, jak by se ustrojil. Prvé rozumí se samo sebou, na druhé nezbývá, než aby byla určitá pravidla.“
(Jiří St. Guth-Jarkovský, Společenské klasobraní, nakl. Plot, 2005)
 
Při návštěvě Městských divadel pražských se nemusíte oblékat přesně podle předepsané etikety. Jednoduché a obecné pravidlo je přijít v čistém společenském oděvu. Pokud se ale rádi oblékáte přesně na míru společenské události, nebo potřebujete inspiraci, pak právě pro vás je určen následující text.
Klíčem ke správnému určení oděvu je vaše vstupenka do Městských divadel pražských. Záleží, na kterou z našich tří scén máte vstupenky zakoupeny a podle ní určit míru formálnosti oděvu.

Divadlo ABC

Společenské, nikoliv slavnostní šaty (velká večerní na běžné představení opravdu nepatří, nosí se pouze na slavnostní premiéry)
 
Muži:
 • tmavý oblek
 • jednobarevná košile (nemusí být jen bílá)
 • černé uzavřené šněrovací boty (s černými ponožkami)
 • kravata, ladící s barvou košile
Ženy:
 • polodlouhé šaty
 • kostým
 • sukně a blůza
 • malé černé šaty (ale pozor na správnou délku)
 • elegantní boty, nejlépe lodičky
 • je-li součástí oděvu dámy i klobouk, smí si jej ponechat, pouze když sedí v lóži. Nikdy ne v hledišti.

Divadlo Rokoko

Protože je Divadlo Rokoko komornější, nevyžaduje ani jeho návštěva takovou míru formálnosti jako Divadlo ABC.
 
Muži:
 • běžný denní, tedy i světlý vycházkový oblek (u kterého již kravata být nemusí), či jiné společenské šaty
Ženy:
 • společenské odpolední šaty

Malá scéna ABC

Jdete-li na představení do Malé scény ABC není třeba se příliš formálně oblékat.
 
Muži i ženy:
 • oděv na denní nošení
 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí