Městská divadla pražská

  

Vize

Městská divadla pražská jsou významnou kulturní organizací, která působí ve třech divadlech v centru Prahy: ABC, Komedie a Rokoko. Usilují o to plnit funkci společensky odpovědné instituce, která se svou tvorbou vyjadřuje k podstatným tématům dneška, podporuje tvorbu začínajících umělců a spoluprací se zahraničními divadly se zapojuje do širšího kontextu současného evropského divadelnictví. V divadlech ABC a Rokoko působí stálý umělecký soubor a repertoár tvoří především výrazné tituly moderní dramatiky, autorská tvorba nebo neotřelé pohledy na literární klasiku, Komedie je prostorem pro koprodukční projekty, prezentaci nezávislé scény, hostování regionálních a zahraničních divadel, festivaly, koncerty či literární pořady.


 


Historie

 
Městská divadla pražská vznikla spojením několika divadel v r. 1950.

Působiště i složení divadla, které disponovalo mnoha scénami a jediným, poměrně velkým souborem, se častokrát měnilo. V období působení legendárního ředitele Oty Ornesta, pod jehož vedením dosáhlo divadlo nejvetšího věhlasu, hrál soubor na třech scénách - v Divadle ABC, v divadle Komedie a v Komorním divadle.
Uváděl se zde klasický repertoár a moderní západní dramatika. Pod režijním vedením samotného Ornesta a jeho kolegů Macháčka, Hudečka a Radoka zde vznikl soubor vynikajících hereckých osobností, které určovaly podobu českého herectví po několik desetiletí. 
 
Za normalizace byl Ota Ornest odvolán, nahradil ho Ladislav Poživil, který se snažil v nelehkých podmínkách udržovat dobrou tradici Městských divadel pražských, které tehdy působilo na scénách Divadla Rokoko, divadla Komedie a Divadla ABC. Zůstalo  to tak i v době, kdy se repertoár stal poplatnějším jak režimu, tak odlehčené zábavnosti.
Bylo dále divadlem velkých hereckých individualit a kvalitních inscenací, vznikajících pod vedením režiséra Františka Mišky, Ladislava Vymětala a posléze Karla Kříže, jehož působení vytvořilo další velkou éru Městských divadel pražských. 
 
Po roce 1989 se divadla rozdělila na tři samostatné subjekty s vlastními soubory a vlastním uměleckým vedením, divadlo Komedie se pak osamostatnilo úplně. 
 
Od r. 2005 se s nástupem Ondřeje Zajíce na místo ředitele stávají Divadlo ABC a Divadlo Rokoko opět společným subjektem, jak tomu bylo v dobách největší slávy divadla - jediným souborem, působícím na dvou scénách. 

Může vás zajímat

Líbí se vám také tyto inscenace


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí