Historie Divadla Rokoko

Kabaret Rokoko a Červená sedma

Podzemní prostory na okraji paláce Rokoko byly divadelně zabydleny již v letech 1915-1916, kdy tu začal působit Kabaret Rokoko. Jeho prvním ředitelem byl Karel Hašler. Tehdejší varietní repertoár sestával ze skládanky šansonů, skečů a parodických výstupů.

V roce 1916 převzal vedení Eduard Bass, tehdy se tu poprvé objevili členové Červené sedmy.

V roce 1918 se uměleckým ředitelem stal O. Hanuš. Po odchodu Longenovy Červené sedmy tu byl uváděn v letech 1920-22 mezinárodní program, ale podnik neprosperoval. A proto v roce 1923 majitel domu sepsal smlouvu s Vlastou Burianem. Ten však už v roce 1925 odešel, aby si vytvořil své vlastní divadlo.

V meziválečné éře si na scéně Rokoka zahrála valná většina tehdy známých komiků, ve vedení se vystřídali Karel Hašler, Jaroslav Kohout a Ferenc Futurista. Od poloviny 30. let už Rokoko nedisponovalo vlastním souborem. V sezoně 1935/36 tu krátce našlo útočiště Spoutané divadlo.
 

Tradice kabaretů v Divadle Rokoko

Na kabaretní tradici se rozhodl v 50. letech navázat Darek Vostřel, který od sezony 1957/58 vedl divadlo čtrnáct let a společně s Jířím Šaškem tvořil hlavní komickou dvojici. Kuriozitou je, že soubor, který zde v této době působil, vzešel původně z Ústředního vojenského souboru letectva Vítězná křídla.

V 60. letech se soubor výrazněji orientoval na hudebně-dramatický žánr a konkuroval tehdy populárnímu Semaforu. Rokokem v té době prošly téměř všechny začínající hvězdy pop-music jako Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Jitka Zelenková, Pavlína Filipovská či skupina Olympic. V repertoáru se střídaly kabaretní skládačky (např. proslavené Rokokokoktejly) a také recitály zpěváků.

V letech 1970-72 stál v čele Jiří Bednář a v letech 1972-74 Vladimír Vodička. Repertoár se později zaměřil téměř výhradně na recitály herců a zpěváků.

Vznik Městských divadel pražských

Administrativně byl soubor zrušen k 30. 6. 1974 a v roce 1975 přešlo Rokoko do svazku Městských divadel pražských. V této době tu našlo útočiště např. Kreslené divadlo Františka Kratochvíla a také baletní skupina Pavla Šmoka, později Pražský komorní balet (1975-79).

Divadlo Rokoko po roce 1990

V letech 1991-93 v prostorách Rokoka hrál Divadelní spolek Kašpar pod vedením Jakuba Špalka (uvedl zde mj. slavnou inscenaci hry D. Fischerové Hodina mezi psem a vlkem). Po dvou letech se skupina rozštěpila, část souboru odešla do tehdejšího Divadla K, část tvůrců do nového Divadla v Celetné.

V sezoně 1993/94 sem nastoupil kolektiv ústeckého Činoherního studia pod vedením Petra Poledňáka, s režiséry Janou Kališovou, Milanem Pavlíkem a Zdeňkem Potužilem.
Roku 1995 převzal vedení divadla Zdeněk Potužil, který zde režíroval společně s Janou Kališovou a Ondřejem Zajícem. Repertoár divadla se v té době orientoval především na mladé publikum, dramaturgická linie se soustřeďovala na generační střety, mladistvý vzdor, revolta v nerůznějších historických obdobích. V té době se součástí hracích prostor stal také bar Pruhovaná zebra. Později z divadla odešli Jana Kališová a Ondřej Zajíc, nicméně některé hry z tohoto období jsou dosud na repertoáru.

Pouhou sezonu v divadle působila skupina Tomáše Svobody a Thomase Zielinského, kteří se soustředili na aktualizace klasických her (např. antická trilogie).

Sjednocení divadel ABC a Rokoko

Od roku 2005, kdy na místo ředitele nastoupil Ondřej Zajíc, se staly Divadlo Rokoko a Divadlo ABC opět společným subjektem, jak tomu bylo v dobách největší slávy divadla - jediným souborem, působícím na dvou scénách.

Může vás zajímat

Líbí se vám také tyto inscenace 

Pokladny a rezervace

Divadlo ABC

Vodičkova 28,  pasáž U Nováků, Praha 1

Tel.: 222 996 114
e-mail: rezervace@m-d-p.cz

Online nákup a rezervace vstupenek

Divadlo Rokoko

Václavské náměstí 38,  pasáž Rokoko, Praha 1

Tel.: 222 996 185
e-mail: rezervace@m-d-p.cz

Online nákup a rezervace vstupenek

Divadlo Komedie

Jungmannova 15/1,  Praha 1

Tel.: 222 996 131
e-mail: rezervace@m-d-p.cz

Online nákup a rezervace vstupenek

Otevírací doba pokladen

Divadlo ABC

Po - Pá 11:00-14:00 14:30-19:00

Sobota 14:00-19:00

Neděle 1 hodinu před představením

Otevírací doba pokladen

Divadlo Rokoko

Po - So 14:00-19:00

Otevírací doba pokladen

Divadlo Komedie

Hodinu před představením


Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí