Odtajňujeme plán premiér 2019/20!

Odtajňujeme plán premiér 2019/20!

Městská divadla pražská se chystají na svoji 70. sezonu. Vedle několika českých a světových premiér, dvou divadelních festivalů a širokého doprovodného programu nabídnou Městská divadla pražská divákům i dvě mezinárodní koprodukce.
 
Pro divadlo ABC začne sezona Žebráckou operou Václava Havla. Proslulý příběh o londýnském podsvětí a jednom vpravdě neodolatelném kriminálníkovi nastuduje režisér David Radok. Ten tak bude vůbec poprvé spolupracovat s Městskými divadly pražskými, kde některé ze svých nejslavnějších režií vytvořil jeho otec Alfréd, právě ve spolupráci s Havlem coby jeho asistentem a pozorovatelem. Dvě inscenace připraví pro divadlo ABC umělecký šéf Městských divadel pražských Michal Dočekal: po úspěšných Andělích v Americe se bude opět věnovat moderní americké klasice, tentokrát Smrti obchodního cestujícího od Arthura Millera. V závěru příští sezony uvede původní dramatizaci Tolstého románové epopeje Vojna a mír, která se na pražská jeviště vrací po více než čtyřiceti letech. Ještě předtím na jaře uvede v ABC kmenový režisér Městských divadel David Drábek nový muzikál Elefantazie, pod nímž je autorsky podepsán spolu s hudebním skladatelem Darkem Králem a autorem písňových textů Tomášem Belkem.
 
Sezona v Rokoku začne premiérou inscenace Bez hany (Hommage à Hegerová), v níž režisér Jakub Nvota spolu s šesticí herců vzdává poctu zpěvačce Haně Hegerové prostřednictvím příběhů, které nesou písně z jejího repertoáru. Hegerová začala svou pražskou kariéru právě v Rokoku, na jehož hudební a kabaretní tradici dramaturgie Městských divadel pražských navazuje. V koprodukci s Divadlem Aréna Bratislava uvedou Městská divadla v české premiéře adaptaci současného bestselleru Davida Grossmana Přijde kůň do baru v režii Martina Čičváka. Poté se do Rokoka vrátí David Drábek: v druhém dílu úspěšných Kanibalek, tentokrát s podtitulem Soumrak starců, opět přivede na scénu dvojici vyšetřovatelek Iggy a Dianu. Příběh, který na ně čeká tentokrát, bude ovšem podstatně temnější.
 
Linie divadelních experimentů bude v Komedii pokračovat třemi inscenacemi politického a angažovaného divadla. Sezonu zahájí premiéra kontroverzní hry Franze Grillparzera Sláva a pád krále Otakara v překladu Radka Malého, který vznikl na objednávku Městských divadel pražských jako vůbec první český převod této tragédie o králi Přemyslu Otakaru II. Jako režisér se tímto titulem do Komedie vrací Michal Hába (Nepřítel lidu). Slovenský režisér Lukáš Brutovský chystá výraznou adaptaci Jiráskovy Husitské trilogie (Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč) a druhou mezinárodní koprodukcí sezony bude v Komedii projekt vycházející z Haškova a Brechtova Švejka v režii Armina Petrase (Stručné dějiny Hnutí), tentokrát vznikající ve spolupráci se Státním divadlem Augsburg. V divadle Komedie bude pokračovat také programová linie divadelního experimentu. Jeden z nejpozoruhodnějších titulů současného hudebního divadla, muzikál Lazarus, který se stal posledním životním projektem Davida Bowieho, nastuduje slovenský režisér Marián Amsler. Autorem libreta, které vypráví silný, ale zároveň nesnadně uchopitelný, surreálný příběh muže uvězněného mezi dvěma světy, je uznávaný dramatik Enda Walsh. Režisér Jiří Adámek ve svém stylu divadla založeného na hudebnosti slova podívá na 100 nejkrásnějších českých básní. Cílení Komedie na mladší diváky potvrzují další dvě inscenace: nový vánoční titul A osel na něj funěl píše jeden z nejoceňovanějších českých dramatiků současnosti René Levínský pod pseudonymem Šimon Olivětín – a režijně tento magický příběh dětského přátelství z meziválečné Prahy chystá Michaela Homolová z libereckého Naivního divadla. V koprodukci se souborem Lenka Vagnerova & Company vznikne inscenace Panoptikum.

Výčet všech chystaných premiér  najdete ZDE, ovšem je možné, že dojde ještě k malým úpravám.