CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP

CESTA ČECHŮ Z DEŠTĚ POD OKAP

Městská divadla pražská v neděli 15. září uvedou premiéru inscenace Sláva a pád krále Otakara.

Přinášíme vám nejen fotografie z generální zkoušky, ale také rozhovor Veroniky Štefanové na Českém rozhlase, ve kterém režisér inscenace Michal Hába a dramaturgyně Simona Petrů odpovídali na otázky ohledně vzniku a pojetí hry.
Celou reportáž si poslechněte ZDE. (začátek 42:04)

O inscenaci...
Sláva a pád krále Otakara se dotýká jednoho z nejdramatičtějších a nejrozhodnějších bodů českých a rakouských dějin, který pro obě strany  znamenal rozhodující moment s trvalými následky. Přemysl Otakar II. dovedl České země a Moravu na vrchol slávy, diplomacií i silou vybudoval evropské impérium sahající až k pobřeží Jadranu. Politické intriky i lidské slabosti jej ale dovedly k tragickému pádu. Na troskách jeho říše povstala Rakouská monarchie založená „moderním politikem“ Rudolfem Habsburským. Demagogie si vždy dokáže šikovně pohrát se strachem, nacionalismem a malostí a využít je ve svůj prospěch. Kde leží hranice, kterou v touze po moci už nelze překročit? Kde začíná revolta, kdy je třeba říci jasné „ne“?

Křest knihy...
Sláva a pád krále Otakara je dvě stě let stará hra rakouského dramatika Franze Grillparzera, která dosud nebyla přeložena do češtiny. Městská divadla pražská nechala hru přeložit a rozhodla se ji s obsáhlým poznámkovým materiálem vydat knižně jako první titul nové edice Nápovědní kniha pod názvem Franz Grillparzer Sláva a pád krále Otakara.
Křtu, který bude předcházet premiéře samotné inscenace, se mimo jiné zúčastní překladatel knihy Radek Malý, autorky studií Vlasta Reittererová, Václava Kofránková a redaktorka Dita Křišťanová. Knihu pokřtí její mecenáška a vážený host paní prof. MUDr. Dadja Altenburg-Kohl. 
Vstup na křest knihy hodinu před premiérou je ZDARMA.

Vstupenky na představení zakoupíte ZDE.