JAN HUS V ZORBINGOVÉ KOULI? JAN HUS V ZORBINGOVÉ KOULI? JAN HUS V ZORBINGOVÉ KOULI? JAN HUS V ZORBINGOVÉ KOULI? JAN HUS V ZORBINGOVÉ KOULI?

JAN HUS V ZORBINGOVÉ KOULI?

Jan Hus, Jan Žižka a Jan Roháč.
To jsou tři tváře husitské revoluce, tři velké osobnosti českých dějin a také tři divadelní hry Aloise Jiráska, které v divadle Komedie uvedeme pod názvem Husitská trilogie.

Volnou trilogii z jednoho z nejdramatičtějších období naší historie napsal Jirásek na počátku minulého století (1903 – 1914), nyní se k ní vrací režisér Lukáš Brutovský s dramaturgem Mirem Dachem.
„Dlouho jsme hledali téma pro naši inscenaci. Miro napřed navrhl Jana Husa, ale pak jsme dostali velkorysejší nabídku - ať uděláme rovnou celou Jiráskovu trilogii. A to je velká výzva, zjistit, zda se dá tak obsáhlé dílo převyprávět na malé ploše a s malým počtem herců, jako to zamýšlíme my v Komedii,“ uvedl Brutovský a pokračoval: „Původní motiv pravdy a odvahy se nám postupně rozšířil o to, jak se filozofická idea může proměnit až v krvavý fanatismus, když se začne zneužívat mocensky a vojensky.

Jevištní koláž z her je určena převážně mladšímu publiku.
Snažíme se toho docílit hlavně scénickými prostředky – používáme současnou elektronickou hudbu v kombinaci s původními texty písní z doby husitské, pracujeme s principem oživlé archeologie, tedy používáme dobové předměty, ale neadekvátním způsobem. I text samotný došel zjednodušení, zachováváme jen nejnutnější body, důraz klademe na expresi,“ objasnil režisér inscenační záměr.
Je to pokus o kreativní a přitom i kritickou konfrontaci s jedinečnou kapitolou českých dějin,“ uzavřel.

V roli všech tří Janů se představí náš nový člen souboru Vojtěch Dvořák, v dalších rolích pak třeba Veronika Janků nebo Radim Kalvoda.

Premiéra proběhne 25. ledna v divadle Komedii.
Na první reprízu se můžete těšit v úterý 28. 1. Vstupenky zakoupíte ZDE.