Taxe zase ozvi. Nové literární matiné v rytmu jazzu

Lubomír Dorůžka (1924-2013) byl jedním ze zásadních znalců a propagátorů jazzu a populární hudby. Napsal řadu knih a spolu se svým přítelem Josefem Škvoreckým i několik antologií, které ovlivnily a inspirovaly generace hudebníků i milovníků muziky. A v archivech Českého rozhlasu jsou kilometry pásků s Dorůžkovými pořady, které s různými přestávkami danými „dobovými tanci“ natočil. Jeho biografií o Karlu Vackovi se inspiroval Martin Vačkář, když hledal příběh pro hudební komedii Zítra swing bude zníti všude v režii Ondřeje Havelky s živou kapelou Melody Makers. Matiné Taxe zase ozvi věnované Lubomíru Dorůžkovi inscenaci „doprovází“ vzpomínkami na jeho bohatě naplněný život.

Literární matiné připravené Kristinou Žantovskou vás zavede do dění tuzemské jazzové scény v průběhu bouřlivých dějin 20. století, která hostila hvězdy světového formátu jako Louise Armstronga nebo Buddyho Riche politickému režimu, cenzuře a tíživé společenské situaci navzdory i v období těžké normalizace.

Můžete se těšit na uvolněnou atmosféru s nádechem jazzového večírku, která potěší zejména jazzové muzikanty a fanoušky kvalitní hudby. Krásné texty prokládané skvělou hudbou zazní v provedení Hanuše Bora a Kryštofa Krhovjáka.