101 letá dáma Městských divadel pražských 101 letá dáma Městských divadel pražských 101 letá dáma Městských divadel pražských 101 letá dáma Městských divadel pražských

101 letá dáma Městských divadel pražských

Mezi bývalé členy souboru Městských divadel pražských patří i herečka, později režisérka a především divadelní pedagožka Alexandra Myšková, která 4. dubna oslaví neuvěřitelné 101. narozeniny a stane se tak dosud nejdéle žijící uměleckou osobností Městských divadel pražských.

Paní Alexandra (přáteli oslovována Saša) strávila velkou část své profesní kariéry v zahraničí, konkrétně v norském Oslu, kde našla na začátku 70. let minulého století svůj druhý domov. Nádherné životní jubileum ji zastihlo v Čechách, kde obvykle tráví zimní měsíce. Navzdory vysokému věku nepřestává sledovat českou divadelní scénu – navštěvuje divadla, věnuje pozornost knižním i hudebním novinkám a pamatuje také na své české přátele, s nimiž nepřestala být v kontaktu. Mezi ty, s nimiž se pravidelně setkává, patří i bývalá dramaturgyně Městských divadel pražských, Alena Kožíková, která na paní Sašu krátce zavzpomínala:

Saša Myšková byla jednou z prvních členek souboru, který vznikl v roce 1950. Jejímu zakotvení v Městských divadlech pražských ještě předcházelo absolutorium konzervatoře (1941) a několik kratších angažmá (Divadélko pro 99, Studio Národního divadla a Realistické divadlo (1948-1950) – právě z něho odešla spolu s Otou Ornestem a dalšími kolegy do nově vzniklých Městských divadel pražských. Jeviště Komorního divadla, Komedie i Divadlo ABC – to byl její intenzivní herecký život. Mnohé její výrazné jevištní postavy zůstaly i v mé paměti: Sára v Ivanovovi (hlavní postavu tehdy alternoval Rudolf Hrušínský s Václavem Voskou), Gwendolina ve Wildově komedii Jak je důležité míti Filipa, postavy v různých hudebních komediích a především doktorka von Zahnd v Dürrenmattových Fyzicích. Tuto inscenaci režiséra Ladislava Vymětala navštívil autor osobně a označil ji za nejlepší ze všech padesáti inscenací, které zhlédl po celém světě. Poslední role před odchodem do Norska nastudovala Saša v Ionescových Židlích a Sartrových Mouchách.

Kromě účinkování v Městských divadlech pražských působila jako pedagog herecké výchovy na DAMU (1961-1970). Mezi jejími žáky byli i mnozí pozdější členové MDP, například Viktor Preiss, Jana Šulcová nebo Oldřich Vízner.

V roce 1970 začala vyučovat na Státní divadelní škole v Oslu, a když nastaly problémy s prodloužením jejího pobytu v Norsku, zvolila emigraci. Její život se tímto rozhodnutím rozdělil na dvě části: českou a norskou. Svůj vztah k Čechám a k Norsku komentovala: „Tady je rodný domov, rodné město Praha. V první řadě český jazyk. Nádherná čeština. Norsko je doma, prožila jsem tam padesát let: Oslo, rodina – děti, vnoučata, pravnoučata. Norsko mě přijalo, nikdy jsem se tam necítila být emigrantkou…“ Později působila jako profesorka herecké výchovy na Muzikální a herecké akademii v Oslu (1995 - 2015). V Norsku nejdříve režírovala rozhlasové hry a následně také divadelní inscenace. Za nastudování Turgeněvovy hry Měsíc na vsi získala cenu kritiky za nejlepší inscenaci roku a v roce 1992 obdržela Zlatou medaili krále Haralda za celoživotní uměleckou práci.

FOTOGRAFIE:
1)
Anton Pavlovič Čechov: Ivanov, Komorní divadlo 1954
Alexandra Myšková (Anna Petrovna)
Režie: Bedřich Vrbský
Foto: Karel Drbohlav
 
2)
Jerome Kilty: Drahý lhář, divadlo Komedie 1962
Felix Le Breux (Shaw) a Alexandra Myšková (Campbellová)
Režie: Ota Ornest
Foto: Ludvík Dittrich
 
3)
Friedrich Dürrenmatt: Fyzikové, Komorní divadlo 1963
Alexandra Myšková (Matylda von Zahnd)
Režie: Ladislav Vymětal
Foto: Ludvík Dittrich
 
4)
Eugène Ionesco: Židle, Komorní divadlo 1966
Alexandra Myšková (Stařenka) a Otto Šimánek (Stařeček)
Režie: Václav Hudeček
Foto: Ludvík Dittrich


Úvodní fotka na homepage
Anton Pavlovič Čechov: Ivanov, Komorní divadlo 1954
Alexandra Myšková (Anna Petrovna) a František Miška (Jevgenij Lvov)
Režie: Bedřich Vrbský
Foto: Karel Drbohlav