Já, Johan*a bojuje za svobodu v Komedii

Já, Johan*a bojuje za svobodu v Komedii

Náš podzimní premiérový maraton pokračuje! V sobotu 11. listopadu se divákům v české premiéře představila Já, Johan*a, drama Charlie Josephine zpracovávající životní příběh Johanky z Arku, ovšem s přesahem do současné problematiky LGBTQI+ lidí.

Drama I, Joan mělo světovou premiéru loni v Shakespeare’s Globe a inscenace byla označena za jednu z nejkontroverznějších uplynulé sezóny. V Komedii jej připravil česko-slovenský tvůrčí tým v čele s režisérkou Alžbetou Vrzgulou. Ta k inscenaci podotýká: „Hra Charlie Josephine pracuje se známým evropským mýtem věrně a s důrazem na historický detail a tento materiál zároveň doplňuje o současnou optiku. Vzniká tak hrdinský příběh připravený na společenské i osobní výzvy 21. století.

Premiéra se odehrála za osobní účasti autora, který si premiéru mimořádně užil. „Jsem velmi vděčný, šťastný a hrdý. Představení bylo fantastické, vášnivé a prostě geniální. Jsem nadšený a moc děkuji všem, kteří za touto inscenací stojí.“

V hlavní roli Johy se divákům představuje Martina Jindrová, coby korunní princ a později král Karel Petr Jeništa. Do několika dalších rolí byli obsazení umělci z platformy PiNKBUS, za jejíž podpory inscenace vzniká. PiNKBUS je umělecká platforma, která zaštiťuje především mladé queer umělce a přináší do České republiky novou tvůrčí vlnu. Navazuje na tradici pražských kabaretů a varieté a okořeňuje ji poetikou stále oblíbenějšího celosvětového fenoménu drag queens, který se rozrostl i za hranice LGBTQI+ společenství. PiNKBUS také otevírá diskuze o tématech, jako jsou sexualita, tělesnost, kult krásy či svoboda. Chce být bezpečným místem, které šíří osvětu a spojuje lidi.