Jiří
Štrébl

Herec
Jiří Štrébl

V Městských divadlech pražských od roku 2019.

Od mládí hrál v pražském amatérském souboru Na Zatlance. Na žádnou střední školu nesměl kvůli buržoaznímu původu rodičů, vyučil se tedy prodavačem a jako dělnický kádr mohl pak studovat nejen na střední, ale dokonce na Vysoké škole ekonomické. Ve dvaceti letech vyhrál konkurs pro A studio Rubín a ztvárnil zde mj. titulní roli Krysaře. Ve Volném sdružení režisérů hrál např. v „perestrojkové“ inscenaci Ó, velký Buddho, pomoz jim. Spolupracoval s Divadelním spolkem Kašpar a posléze spolu s Michalem Dočekalem odešli do Divadla Komedie, kde ztvárnil bezpočet rolí. Začátkem 90. let ho bylo možno vidět také na oblastních scénách na Kladně či v Příbrami. Po odchodu Michala Dočekala do Národního divadla zůstal na volné noze, do Komedie se poté vrátil díky Janu Nebeskému a stal se jedním z výrazných protagonistů éry Dušana D. Pařízka. V posledních letech hostoval například v Činohře Národního divadla, A studiu Rubín nebo Divadle Na zábradlí a Divadelním studiem Továrna. Často spolupracuje s filmem i televizí.

Aktuální role

Komedie

Galapágy

Kurt Vonnegut, Júlia Rázusová
Groteskní vize budoucnosti Kurta Vonneguta na pozadí evoluční teorie Charlese Darwina.
 
ABC

Romeo a Julie

William Shakespeare
Nejslavnější Shakespearova tragédie o nešťastné lásce v rozeštvaném světě s Terezou Marečkovou a Zdeňkem Piškulou v titulních rolích.
Requiem za sen jednoho obyčejného člověka, který bolestně zjišťuje, že na sklonku života dosáhl jediného – pro všechny má větší cenu mrtvý než živý.

Miluji vás, ale nemůžu vám nic slíbit. 

Lev Nikolajevič Tolstoj

VOJNA A MÍR