Jaroslav Hašek, Bertolt Brecht, Petra Hůlová

Švejk

Antihrdina, anarchista. Nejvější blbec světové literatury.
Román Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka ve světové válce se odehrává na okraji války a předvádí lidstvo ve stavu mobilizace, svět na historickém zlomu a člověka ve stadiu odlidštění. Kromě vojenské a historické reality žije Švejk z černého humoru a satiry, které odrážejí absurditu války a státní byrokracie. První vydání Haškova románu roku 1923 tehdejší kritiku nejprve pobouřilo, později si národ dílo přisvojil a stala se z něj literární klasika

Inspirován Haškovým románem začal Bertolt Brecht psát roku 1943 drama Švejk v druhé světové válce. Se scénickou hudbou Hannse Eislera byla hra uvedena až roku 1957 – krátce po Brechtově smrti – ve Varšavě. Brechtův razantní pokus pojmout Švejka jako kabaretní satiru, ve které se  rakousko-uherská armáda mění na vojáky SS, považovala řada kritiků tehdy, a považuje dodnes, za nepodařený.


Státní divadlo v Augsburgu a Městská divadla pražská se v sezoně 2019/20 odhodlala uvést Švejka/Schwejka jako společný koprodukční projekt, uváděný na obou scénách souběžně. V třídílném divadelním večeru v režii Armina Petrase bude soubor německých a českých herců a hereček v obou jazycích zakoušet, co to znamená být „švejkem“.
 
A co dál...
ABC
Čtvrtstoletí poté, co ohromili celý divadelní svět, sestupují Andělé v Americe poprvé i na česká jeviště.
12.1. 17.00 ABC

23.2. 17.00 ABC
Rokoko
Naše současná realita je obrazem tak neuvěřitelných bizarností, že chceme-li se dopustit satiry a nadsázky, je třeba stvořit nespoutané dada, komedii ve stu odstínů černé.
19.12. 19.00 RKK

20.12. 19.00 RKK

11.1. 19.00 RKK
Komedie
Nepřítel lidu
podle Henrika Ibsena
Třeskutá komedie o liberální demokracii. V koprodukci s divadelní skupinou Lachende Bestien.
 
17.2. 19.30 KOM

26.2. 19.30 KOM