Romulus Veliký, komedie antických rozměrů Divadlo ABC

Friedrich Dürrenmatt
Detail fotogalerie

Hrají

Romulus Augustus Aleš Procházka
Julia, jeho choť
Rea, jeho dcera / Petra Tenorová
Zeno Izaurijský, císař východořímský Zdeněk Dolanský
Aemilian, římský patricij Viktor Dvořák
Mares, ministr války Petr Klimeš
Tullius Rotundus, ministr vnitra Pavel Juřica
Spurius Titus Mamma, prefekt jízdy Lukáš Jurek
Achilles, komorník Romulův Jiří Klem / Jan Vlasák
Pyramus, komorník Romulův Jaroslav Vlach
Apollyon, obchodník s uměleckými předměty Zdeněk Vencl
Caesar Rupf, velkoprůmyslník Jiří Schwarz
Odoaker, kníže Germánů Milan Kačmarčík
Theoderich, jeho synovec Tomáš Novotný  / Michael Vykus
Kuchař Zdeněk Vencl
 

Režie

Ondřej Zajíc

Dramaturgie

Věra Mašková

Scéna

Adam Pitra

Kostýmy

Dana Hávová

Tak takhle vypadá největší hrdina všech dob, nebo ne?

Západořímská říše se hroutí, vlast ohrožují cizí vojska, za každým závěsem na něho číhá vrah, ale Romulus Veliký se stará jen o svůj chov slepic a klidně si snídá vejce! Jedna nečekaná událost střídá druhou. Postavy, situace a zápletky jsou ryze současné, velmi komické a, bohužel, velmi aktuální. Rozuzlení je šokující. Historické reálie slouží jen jako kulisa pro rozvíjení absurdní hořké komedie o moci, vládnutí, smyslu politiky a přeceňování lidských možností tvořit dějiny.

Německy píšící švýcarský autor Dürrenmatt, který zemřel r. 1990, patří dnes už k moderním klasikům. Začínal jako autor detektivek, k jejichž psaní se uchyloval z nouze do doby, než ho v padesátých letech proslavila Návštěva staré dámy po celém světě. Jeho praxe autora kriminálních příběhů mu nejen vynesla jeden z nejslavnějších německy psaných románů Soudce a jeho kat, ale pomohla mu i při konstruování důmyslných zápletek a nečekaných point jeho dramat. Komedie na antické téma o posledním římském císaři patří k jeho raným dílům. Mistr absurdního divadla před nás staví antihrdinu, světapána, který se ke svým vladařským povinnostem chová velmi podivně a laxně. Jsme svědky zániku říše, kterou spravuje šílenec, anebo se jedná o dobře promyšlenou státnickou hru? A pokud ano, jaký je její smysl a cíl? Pro jeviště Divadla ABC inscenaci nastudoval Ondřej Zajíc.

Délka představení: 2 h 20 | Premiéra: 01.01.1970

Komentáře diváků

Skvělá hra, která byla vtipná a svižná, a přitom s velikým přesahem. Pro mě byly zásadní scény: rozhovor Romula s dcerou těsně před jejim odjezdem na Sicílii a pak samozřejmě závěrečná s germánským knížetem.
Hlavní představitel A. Procházka byl jednoduše skvělý. Kdykoli vstoupil na jeviště, mělo to švih a styl. Úžasné, klobouk dolu a velký obdiv!
Repliky, kde se mluvilo o záchraně římské kultury proti Germánům, měly až mrazivou podobnost s migrační krizí.
Podtrženo, sečteno: skvělé představení!
20. ledna 2016


Výkon pana Procházky byl obdivuhodný, jeho práce s hlasem i mimikou mě uchvátila. Komediální linka byla skvělá, zároveň se mi líbilo, že hra měla i hlubší rozměr.
10. června 2015
 
Zajímavé pojetí stejného cíle dvou mocných mužů různým a přece tak stejným způsobem. Vítězem není žádný a zároveň oba. Konverzačně bohaté. Ave Caesar
25. května 2015

Zdroj FeedbandoPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí