KRONIKA MĚSTSKÝCH DIVADEL PRAŽSKÝCH

Kronika Městských divadel pražských je cyklus pravidelných setkání s bohatou historií Městských divadel pražských. Je určený všem, kteří se zajímají o dějiny českého divadla a osobnosti s ním spojené.

Pořadem provázejí publicisté či literární a divadelní historici. Kromě jejich zasvěceného výkladu se můžete těšit na ukázky z dobových materiálů, projekce nahrávek z televizního nebo divadelního archivu – a někdy třeba i na hudební doprovod nebo překvapení v podobě setkání s inspirativní osobností. Všechna setkání probíhají v klubové atmosféře Malé scény divadla ABC a k příjemné náladě přispívá i servírovaná káva a čajové sušenky.

SEZONA 2021/2022

Známý neznámý Vlasta Burian – speciál

v sobotu 4. září od 15.00 v divadle Komedie

Divadelní historik Vladimír Just představí Josefa Vlastimila Buriana nejen jako výjimečného herce, ale také jako schopného divadelního ředitele a podnikatele. Speciální pořad ke 130. výročí narození legendárního komika uvedeme v divadle Komedie (někdejším Divadle Vlasty Buriana) v "kulisách" výstavy Komedie Vlasty Buriana. Součástí výstavy je série historických plakátů a divadelní časopisy Přestávka z Burianovy éry i řada dalších cenných materiálů z archivů mapující devadesát let Komedie.

Písničky z Červené sedmy

9. říjen 2021

Stoletými tisky repertoáru prvního českého literárního kabaretu listují u stejně starého pianina Markéta Potužáková, Dája Šimíčková a Přemysl Rut.

Příběh divadla Rokoko – od kabaretu k muzikálu

listopad 2021

S tradicí hudebního divadla na scéně divadla Rokoko seznámí historik zábavně hudebního divadla Pavel Bár.

Pro rok 2022 připravujeme

Na forbíně s Janem Werichem a Miroslavem Horníčkem

O poválečném návratu Jana Wericha do prostor někdejšího Osvobozeného divadla, okolnostech vzniku divadla ABC a spolupráci s Miroslavem Horníčkem pohovoří Vladimír Just, který tímto tématem naváže na svůj předchozí pořad o dvojici V+W v paláci U Nováků.

Rudolf Cortés v rozhlase i na jevišti

100. výročí narození herce a zpěváka Rudolfa Cortése, hvězdy československé hudební scény 50. let 20. století, připomeneme pořadem, ve kterém se mimo jiné zaměříme na umělcovo angažmá v divadle ABC. Na svého tatínka zavzpomíná Dagmar Cortésová.

z cyklu kronika aktuálně uvádíme:

Kronika
Komedie
04.09.2021
15.00

Známý neznámý Vlasta Burian

Vladimír Just

Divadelní historik Vladimír Just představí Josefa Vlastimila Buriana nejen jako výjimečného herce, ale také jako schopného divadelního ředitele a podnikatele.

Pořad z cyklu Kronika Městských divadel pražských.


Kronika
Malá scéna ABC
09.10.2021
15.00

Písničky z Červené sedmy

Přemysl Rut

Stoletými tisky repertoáru prvního českého literárního kabaretu listují u stejně starého pianina Markéta Potužáková, Dája Šimíčková a Přemysl Rut. 

Pořad z cyklu Kronika Městských divadel pražských.