KRONIKA MĚSTSKÝCH DIVADEL PRAŽSKÝCH

Kronika Městských divadel pražských je cyklus pravidelných setkání s bohatou historií Městských divadel pražských. Je určený všem, kteří se zajímají o dějiny českého divadla a osobnosti s ním spojené.

Pořadem provázejí publicisté či literární a divadelní historici. Kromě jejich zasvěceného výkladu se můžete těšit na ukázky z dobových materiálů, projekce nahrávek z televizního nebo divadelního archivu – a někdy třeba i na hudební doprovod nebo překvapení v podobě setkání s inspirativní osobností. Všechna setkání probíhají v klubové atmosféře Malé scény divadla ABC a k příjemné náladě přispívá i servírovaná káva a čajové sušenky.

SEZONA 2021/2022

Nenávratný Vratislav Blažek

9. říjen 2021

České dějiny se na osudu Vratislava Blažka ukázaly nelítostně: přerušily dráhu Divadla satiry, kde začínal jako dramatik, znemožnily pokusy o český muzikál, který v něm našel svého nejnadanějšího libretistu (Starci na chmelu, Šeherezáda), a předčasně zlomily autora samotného. Jeho písničky Vám připomenou Markéta Potužáková, Dája Šimíčková a Přemysl Rut.

Známý neznámý Vlasta Burian – speciál

13. listopadu 2021

Divadelní historik Vladimír Just představí Josefa Vlastimila Buriana nejen jako výjimečného herce, ale také jako schopného divadelního ředitele a podnikatele. Nedávné 130. výročí narození legendárního komika připomeneme komentovanou prezentací jedinečných historických plakátů a unikátních fotografií. Zalistujeme také časopisy Přestávka – periodiky vydávanými Burianovým divadlem.

Pro rok 2022 připravujeme

LEDEN 2022

Na forbíně s Janem Werichem a Miroslavem Horníčkem

O poválečném návratu Jana Wericha do prostor někdejšího Osvobozeného divadla, okolnostech vzniku divadla ABC a spolupráci s Miroslavem Horníčkem pohovoří Vladimír Just, který tímto tématem naváže na svůj předchozí pořad o dvojici V+W v paláci U Nováků.

ÚNOR 2022

Písničky z Červené sedmy

Stoletými tisky repertoáru prvního českého literárního kabaretu listují u stejně starého pianina Markéta Potužáková, Dája Šimíčková a Přemysl Rut.

BŘEZEN 2022

Rudolf Cortés v rozhlase i na jevišti

100. výročí narození herce a zpěváka Rudolfa Cortése, hvězdy československé hudební scény 50. let 20. století, připomeneme pořadem, ve kterém se mimo jiné zaměříme na umělcovo angažmá v divadle ABC. Na svého tatínka zavzpomíná Dagmar Cortésová.

DUBEN 2022

Písničky z Vodičkovy

Režisér, herec, zpěvák, pianista a znalec dějin české písně Přemysl Rut usedá k pianu a společně se svými přáteli uvádí výběr z písňové tvorby spojené s hudební minulostí jednotlivých scén Městských divadel pražských. Mnohé z písní si jistě rádi připomenete i zanotujete!

KVĚTEN 2022

Josef Zíma v muzikálech divadla ABC

Speciální pořad k 90. narozeninám herecké i hudební legendy současnosti. Setkání s Josefem Zímou doprovodí projekce fotografií mapujících jeho uměleckou kariéru v Městských divadlech pražských.

z cyklu kronika aktuálně uvádíme:

Kronika
Malá scéna ABC
13.11.2021
15.00

Známý neznámý Vlasta Burian - speciál

Vladimír Just

Nedávné 130. výročí narození legendárního komika připomene Vladimír Just komentovanou prezentací jedinečných historických plakátů a unikátních fotografií.

Pořad z cyklu Kronika Městských divadel pražských.