BLOG

05. 01. 2023

NINA HORÁKOVÁ: NEMÁM ŠANCI SE NUDIT

Nina Horáková aktuálně hraje v deseti inscenacích Městských divadel pražských, ztvárňuje role v titulech činoherních i hudebních, proto jsme si povídaly především o šíři jejího hereckého rejstříku.

04. 01. 2023

EVA JIŘIKOVSKÁ: DÁVNOU DUŠÍ FOLKLORISTKA

Eva Jiřikovská porušuje nepsané pravidlo současného českého divadla, že muži jsou autory scén a ženy se stávají kostýmními výtvarnicemi. A potvrzuje nepotvrzenou teorii, proč tomu tak bývá – je velice empatická a klidná, tedy umí trpělivě a přesvědčivě vysvětlovat hercům, proč je nutné mít paruku, a ujišťovat je, že jim ten kostým sluší… Navrhla kostýmy i scénu pro desítky inscenací (jen v Městských divadlech pražských je to výprava k Neviditelnému, Yermě a pohybovému projektu Riders) a v rozhovoru vysvětluje, proč je to pro ni příjemnější a přínosnější práce. Dotkly jsme se ale také intimnějších a citlivějších témat.
 

04. 01. 2023

Padouch, nebo hrdina? Vyšlo třetí číslo Moderního divadla

V zimním čísle se dočtete o divadelnících, hrdinech i anarchistech! Dozvíte se o možných cestách městské ekologie či se můžete nechat povznést přírodní poezií a originálním P.F.

06. 12. 2022

POESIE, APOKALYPSA A PRASKLINA

Hru Prasklej svět napsal Roland Schimmelpfennig už v roce 2018. Jeden z nejhranějších německých dramatiků vydával v tomto období jeden text za druhým, všechny na zakázku významných divadel – ostatně i tato hra vznikla na zadání Residenztheater v Mnichově.
 

23. 11. 2022

DESET LET FYZICKÉHO TANEČNÍHO DIVADLA

Pokud v českém současném tanci existuje soubor ztělesňující silný směr fyzického divadla, které diváky i interprety systematicky provádí temnotami lidské duše a zahrnuje vyčerpávajícími výkony, je to bezpochyby Lenka Vagnerová & Company.

23. 11. 2022

NEVIDITELNÉ ŽENY

Co znamenalo a obnášelo být ženou v Athénách v 5. století př. n. l.? I o tom je naše Iokasté.

22. 11. 2022

BOŽSKÝ GEORGE FEYDEAU

Jaký vlastně byl miláček pařížského bulváru Georges Léon Jules Marie Feydeau?

16. 11. 2022

Temno je důležité pro pochopení krásy

Rozhovor s choreografkou Lenkou Vagnerovou o tvorbě a životě, desetiletém výročí souboru Lenka Vagnerová & Company a inscenaci Riders, která navazuje na první projekt s názvem Jezdci.

03. 11. 2022

FEMINISTICKÉ ČÍSLO NEJEN O TOXICKÉ MASKULINITĚ!

Právě vychází další číslo našeho časopisu Moderní divadlo. Co všechno se v něm dočtete?