BLOG

16. 05. 2023

JEDL SE STĚHUJE DO ROKOKA

Autorské uskupení herecké dvojice Lucie Trmíkové a Davida Prachaře a režiséra Jana Nebeského se stává rezidenčním souborem Městských divadel pražských a poprvé se představí divákům v nových prostorách v září tohoto roku.

13. 05. 2023

Jubileum herečky Jany Hermachové

Mezi bývalé členy souboru Městských divadel pražských patří také herečka s dramatickým osudem Jana Hermachová, která v těchto dnech oslaví osmdesáté narozeniny.

25. 04. 2023

Letní hraní v ABC

Jaro je v plném proudu, což mimo jiné znamená, že do konce divadelní sezóny už zbývají jenom dva měsíce.

03. 04. 2023

101 letá dáma Městských divadel pražských

Mezi bývalé členy souboru Městských divadel pražských patří i herečka, později režisérka a především divadelní pedagožka Alexandra Myšková, která 4. dubna oslaví neuvěřitelné 101. narozeniny a stane se tak dosud nejdéle žijící uměleckou osobností Městských divadel pražských.

31. 03. 2023

Zajímá vás, jak umět krást? Návod vám dají v Rokoku

Minulý pátek jsme v Rokoku odehráli premiéru autorského kabaretu ukrajinského dramatika a režiséra Oleksije Doryčevského s názvem Jak umět krást.

05. 01. 2023

NINA HORÁKOVÁ: NEMÁM ŠANCI SE NUDIT

Nina Horáková aktuálně hraje v deseti inscenacích Městských divadel pražských, ztvárňuje role v titulech činoherních i hudebních, proto jsme si povídaly především o šíři jejího hereckého rejstříku.

04. 01. 2023

EVA JIŘIKOVSKÁ: DÁVNOU DUŠÍ FOLKLORISTKA

Eva Jiřikovská porušuje nepsané pravidlo současného českého divadla, že muži jsou autory scén a ženy se stávají kostýmními výtvarnicemi. A potvrzuje nepotvrzenou teorii, proč tomu tak bývá – je velice empatická a klidná, tedy umí trpělivě a přesvědčivě vysvětlovat hercům, proč je nutné mít paruku, a ujišťovat je, že jim ten kostým sluší… Navrhla kostýmy i scénu pro desítky inscenací (jen v Městských divadlech pražských je to výprava k Neviditelnému, Yermě a pohybovému projektu Riders) a v rozhovoru vysvětluje, proč je to pro ni příjemnější a přínosnější práce. Dotkly jsme se ale také intimnějších a citlivějších témat.
 

23. 11. 2022

DESET LET FYZICKÉHO TANEČNÍHO DIVADLA

Pokud v českém současném tanci existuje soubor ztělesňující silný směr fyzického divadla, které diváky i interprety systematicky provádí temnotami lidské duše a zahrnuje vyčerpávajícími výkony, je to bezpochyby Lenka Vagnerová & Company.