BLOG

21. 04. 2021

DIVADLO JAKO NÁVOD K PARTNERSKÉMU SPOLUŽITÍ

Romantická komedie Na Zlatém jezeře amerického herce a dramatika Ernesta Thompsona vzbudila pozornost ihned po prvním uvedení. Sdružení Broadway Drama Guild ji ohodnotilo jako nejlepší hru roku 1978 a o čtyři roky později ji proslavila filmová adaptace. Přečtěte si rozhovor s představiteli hlavních rolí Simonou Stašovou a Ladislavem Frejem z časopisu Moderní divadlo.

21. 04. 2021

4X Z KRAJINY SLZ

Komponovanou taneční inscenaci Krajinou Slz, kterou uvádíme v divadle Komedie, vytvořili čtyři mladí tvůrci pod vedením Lenky Vagnerové a v koprodukci s jejím souborem Lenka Vagnerová & Company. Své choreografie vytvořili opravdu „na tělo“, jelikož v nich také sami účinkují. Na dalších řádcích v článku z časopisu Moderní divadlo v krátkosti představujeme je i jejich nové dílo.

21. 04. 2021

O literární tmelizaci

Literární poznámky Dominika Melichara nejen k inscenaci 100 nejkrásnějších českých básní.

21. 04. 2021

Posedlost, vášeň a vražda

Manželský trojúhelník jako hlavní motiv inscenace Posedlost. Přečtěte si článek z Moderního divadla, který se tématem podrobně zabývá.

21. 04. 2021

PROČ BY TO VŽDYCKY MUSELO DOPADNOUT ŠPATNĚ?

Rozhovor s německým dramatikem a režisérem Philippem Löhlem. Českou premiéru jeho hry Přes čáru uvádíme v překladu Jany Sloukové a režii Tomáše Loužného v divadle Rokoko.

21. 04. 2021

Živí mě emoce

Rozhovor s hercem Alešem Bílíkem o kutilství, stárnutí, herectví a také o inscenaci Posedlost.

21. 04. 2021

BOJUJTE ZA SVÁ PRÁVA

"Koncem léta uplynuly tři roky, kdy jsem dokončila svůj zatím asi největší životní projekt, který jsem pojmenovala Hrdinové kapitalistické práce. Poté, co jsem skončila svou poslední práci v ostravské třídírně odpadu, jsem si užívala pár týdnů dovolené s rodinou na chalupě a chystala se na září, až vyjdou první texty. Reakce, kterou vyvolaly, a následující měsíce předčily veškeré mé očekávání." Přečtěte si osobní reflexi investigativní novinářky Saši Uhlové z časopisu Moderní divadlo.

21. 04. 2021

NEÚPROSNÝ RADIKÁL TOLSTOJ A JEHO VOJNA A MÍR 2020

Jak je možné, že více než 150 let od prvního vydání pokračuje na celém světě fascinace textem, který ve čtyřech rozsáhlých dílech vypráví směsicí ruštiny a francouzštiny do nejdetailnějších podrobností o více než pěti stech postavách z počátku 19. století? Dočtete se v článku z časopisu Moderní divadlo.
 

21. 04. 2021

Král hořkého smíchu

David Grossman obdržel roku 2017 ve Velké Británii prestižní Mezinárodní Man Bookerovu cenu za svou v pořadí jedenáctou prózu nazvanou Přijde kůň do baru. Porota ocenila zejména autorovu odvahu citově i stylisticky riskovat. V USA zase uznávaný americký akademik a literární kritik Stephen Greenblatt označil v recenzi pro The New York Review of Books oba D. G. – patrně ne náhodou tu hlavní postava sdílí iniciály se svým tvůrcem – za krále hořkého smíchu.