BLOG

11. 07. 2022

REŽÍRUJI TÉMATA, SE KTERÝMI SE UMÍM ZTOTOŽNIT!

Rozhovor se slovenským režisérem Mariánem Amslerem o španělském spisovateli Federicu Garcíu Lorcovi, britském zpěváku Davidovi Bowiem i inscenacích Yerma a Lazarus, které mají na repertoáru městská divadla pražská.
 

24. 05. 2022

YERMA: BEZDĚTNOST JAKO BŘEMENO A VÝZVA

Je dnes bezdětnost běžná životní strategie a patří svět těm, kteří se nenechají svázat rodičovstvím? Tím se zabývá nejen inscenace Yerma, ale také tento článek z Moderního divadla.

17. 05. 2022

ANTIKA PRO TEENAGERY

Tandem Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, který osm let působí v královéhradeckém Divadle Drak, chystá v tvůrčí koprodukci s Městskými divadly pražskými inscenaci Antigony. Bude to jejich další úprava kultovní literární předlohy. I s tímto tragicky drásavým, „dospělým“ příběhem na základě Sofokleovy tragédie hodlá oslovit teenagery, jak se mu to již několikrát podařilo.
 

17. 05. 2022

DCERA KRÁLE OIDIPA

O antickém kontextu Antigony...

04. 05. 2022

ANTIGONA PODLE SOFOKLEA, BEZDĚTNOST JAKO BŘEMENO A MICHAL DOČEKAL O SVĚTĚ A DIVADLE!

Právě vychází nové a pro tuto sezonu poslední číslo našeho časopisu Moderní divadlo. Co všechno se v něm dočtete? 

08. 04. 2022

CENZURA JE NEŠTĚSTÍ, ALE AUTOCENZURA JE KATASTROFA

Rozhovor s dramatikem a režisérem Davidem Drábkem, který pro divadlo Rokoko připravil autorskou inscenaci Herečka sobotní noci.
 

18. 03. 2022

TISÍC A JEDNO DOBRODRUŽSTVÍ JACKA LONDONA

Jack London (1876–1916) za svůj krátký život stihl prožít tolik věcí, že i v 21. století jen těžko najde srovnání. Ve své době byl po právu nejlépe placeným americkým spisovatelem a jeho povídky a romány z drsného prostředí severoamerického západu konce 19. století si čtenáře nacházejí po celém světě dodnes.
 

09. 03. 2022

NEVĚŘÍM NA POSTAVU UKŘIČENÉHO AUTORITÁŘSKÉHO REŽISÉRA

Rozhovor Lenky Dombrovské s režisérem inscenace Volání divočiny / London calling Štěpánem Gajdošem pro časopis Moderní divadlo.

20. 01. 2022

DARWIN A ESTETIKA

Jak souvisí evoluční teorie Charlese Darwina a vkus a smysl pro krásu s naší novou inscenací Galapágy? To se dozvíte v tomto článku.