Kulturní diplomacie

Jedním z důležitých akcentů v činnosti Městských divadel pražských je mezinárodní spolupráce realizovaná ve třech základních směrech - networking, reciproční výměny a koprodukce. 

Networking

V roce 2018 se Městská divadla pražská stala členem špičkové networkingové platformy s celoevropským dosahem UTE (Unie evropských divadel).

UTE byla založena v roce 1990 a jedná se o společenství evropských divadel, jehož úkolem je aktivní účast na rozvoji kulturního klimatu Evropy prostřednictvím divadelní tvorby.
V rámci UTE vznikají dlouhodobé projekty v úzké partnerské spolupráci. UTE také podporuje divadelní výměnu a sdílení zkušeností, to vše při respektování individuální osobitosti a kulturních specifik. V současné době jsou členy UTE dvě desítky divadel z celé Evropy a Městská divadla pražská jsou v ní zastoupena jako jediné české divadlo.

Od roku 2019 jsou Městská divadla pražská členem Asociace profesionálních divadel České republiky. Tato organizace sdružuje tři desítky zaměstnavatelů v oblasti profesionálních divadel veřejné služby. 

Od roku 2023 jsou Městská divadla pražská také členem Asociace divadelních lektorů, která tvoří centrální kontaktní a informační místo v oblasti práce s publikem.

UTE

Reciproční výměny

Městská divadla pražská usilují o kulturní výměnu se zahraničními partnery. Vzájemná výměna se zahraničními divadly - inscenací, ale třeba také umělců a autorů - představuje zdroj inspirace pro divadelní profesionály i širokou veřejnost. Reciproční aktivity často předznamenávají větší koprodukční projekty.

V současné době spolupracujeme s těmito zahraničními divadly: 

Koprodukce

Koprodukční aktivity představují nejužší formu spolupráce se zahraničními partnery. Prostřednictvím koprodukčních inscenací mohou Městská divadla pražská aspirovat na produkční i umělecké výsledky, jakých samostatně dosáhnou jen obtížně.

První koprodukční projekt Městských divadel pražských Stručné dějiny hnutí byl zahájen v lednu 2018 ve spolupráci s Činohrou Státního divadla ve Stuttgartu a Činohrou Státního divadla v Norimberku a měl svou pražskou premiéru v březnu 2019. 

Další koprodukční projekty:
Panoptikum s Lenka Vagnerová & Company, 2019
Švejk/Schwejk s Činohrou Státního divadla Augsburg, 2020
Hrdinové kapitalistické práce s Volksbühne Berlin v rámci mezinárodního projektu POSTWEST, 2020
María de Buenos Aires s Lenka Vagnerová & Company, 2021
Iokasté se Slovenským komorním divadlem Martin v rámci projektu Unie evropských divadel Catastrophe, 2022
Rizni / Různí lidé se souborem Uzahvati z Kyjeva, 2022
Antigona s Divadlem Drak, 2022
Tak tiše až se Spitfire Company a Orchestrem Berg, 2022
Riders s Lenka Vagnerová & Company, 2022
Míroví vyjednavači s kosovským divadlem Qendra Multimedia, 2023

V současné době se Městská divadla pražská jako koproducent podílejí na inscenaci madridského Teatro La Abadía s názvem Kristus je na Tinderu, která bude uvedena v Praze v dubnu 2024.

Každoročně také Městská divadla pražská pořádají ve spolupráci s Institutem Cervantes v Praze komponovaný večer La Batalla - Souboj dramatiků, který propaguje současné španělské a katalánské divadlo a drama. O programu minulého ročníku se dozvíte ZDE: 2023

Dotazy a podněty k mezinárodní spolupráci Městských divadel pražských směřujte na Janu Burianovou.

Aktuální koprodukční tituly

Komedie

Antigona

TOMÁŠ JARKOVSKÝ A JAKUB VAŠÍČEK PODLE SOFOKLA
Autorské zpracování antického mýtu vyprávějící o složitostech dospívání v podivné době a ještě podivnější rodině.
Komedie

Iokasté

Lukáš Brutovský
Moderní verze klasického mýtu o toxické maskulinitě od Sofokla po Donalda Trumpa. Střet antiky se současností, mýtu s #metoo.
Komedie

JEŽÍŠ JE NA TINDERU

Rodrigo García

Ježíš je na Tinderu je konceptuální dílo, které zvědavě zkoumá naši paralelní přítomnost ve vesmíru sociálních sítích.

Komedie

Krajinou slz

Fanny Bašista, Monika ČÁSTKOVÁ, Barbora NECHANICKÁ, Michal Heriban
Čtyři taneční zastavení v jednom večeru. „Všechno má určenou chvíli a veškeré dění pod nebem svůj čas...
Komedie

Panoptikum

Lenka Vagnerová & Company

Panoptikum je o strachu z cizího a neznámého, o tom, co vše jsme schopni prodat a za jakou cenu, o hranicích a morálních hodnotách stojících na zisku, o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnosti, kouzelníkovi a reflektorech.

Komedie

Riders

Lenka Vagnerová
Když se věci vymknou kontrole, hledáme cestu k nápravě. Inscenaci o toleranci, slabosti a síle, pochybnostech a respektu, touze po ovládání i destrukci připravil soubor tanečního divadla Lenka Vagnerová & Company ke svému desetiletému výročí.