Sen čarovné noci Divadlo ABC

William Shakespeare Koupit vstupenky
Detail fotogalerie

Hrají

 
Titanie Veronika Gajerová
Oberon Jiří Schwarz
Puk Hanuš Bor
Helena Henrieta Hornáčková
Hermie
Demetrius Viktor Dvořák
Lysandr Robert Hájek
Nikos, nezaměstnaný Radim Kalvoda
Kostas, nezaměstnaný Pavel Juřica
Andreas, nezaměstnaný Zbigniew Kalina
Christos, nezaměstnaný Tomáš Novotný
Theseus Zdeněk Vencl
Egeus Jiří Klem
Hippolyta Lenka Zbranková
Filostrates
Víla Barbora Janatková
Druhá víla Lenka Zbranková
Třetí víla /
Indický chlapec /
 
Režie Petr Svojtka
Překlad Jiří Josek
Inscenační úprava Jiří Janků, Petr Svojtka
Dramaturg Jiří Janků
Scéna Martin Černý
Kostýmy Kateřina Štefková
Hudba Martin Horáček
Pohybová spolupráce Martin Pacek

Nejhranější Shakespearova komedie Sen noci svatojánské v novém překladu J. Joska. Magická hra o rozmarech lásky a noci plné divů, které se možná staly a možná pouze zdály.

Slavná komedie vypráví souběžně tři příběhy, které by se za normálních okolností nikdy neprotnuly a jejichž společným jmenovatelem je láska. Její různé podoby a projevy se vzájemně střetávají a zrcadlí a dodávají hře i přes veškerou její rozmanitost vnitřní jednotu.

V českých zemích znají tuto hru diváci především pod názvem Sen noci svatojánské. První český překladatel hry František Doucha, zřejmě inspirován německým překladem, dal hře odpovídající libozvučný název Sen v noci svatojánské (1855), který se (bez předložky „v“) v českém prostředí ujal. Tajemná, kouzelná noc před svátkem Jana Křtitele je tradičně spojená s pohanskými obyčeji a rituály odpovídajícími atmosféře hry.  Problém je ale v tom, že se děj podle přímých odkazů v textu odehrává na přelomu dubna a května. Jiří Josek se ve svém novém překladu rozhodl tento chybný mýtus odstranit, a proto zvolil název Sen čarovné noci.

Inscenaci nastudoval režisér Petr Svojtka.

Délka představení: 2 h 35 | Premiéra: 01.01.1970

Komentáře diváků

Výborné nasvícení, kulisy, hudba. Vynikající výkony. Velmi vtipné!
29. října 2014
 
Ráda bych vám poděkovala za představení Sen čarovné noci. Moc se mi líbilo. Jako učitelka znám W. Sh. a Anglii dost. Právě proto jsem ocenila "krátkého" W. Sh. a tím vyniklý vtip. Vůbec mi nevadila moderní úprava. Přeji vám vše dobré!
17. dubna 2013
 
Skvělé a ohromně vtipné představení! Doporučuji všem, komu nevadí moderní zpracování klasiky. Nejzajímavější postava je určitě Puk - magická, tajemná… Oproti tomu Radim Kalvoda a Zbigniew Kalina vás spolehlivě rozesmějou v roli nezaměstnaných prosťáčků. Díky za hezký večer:-)
24. března 2013

Zdroj FeedbandoPři poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.Další informaceBeru na vědomí