Panoptikum
Lenka Vagnerová & Company

Panoptikum

21.9. St 19.30 Komedie KOM

2.10. Ne 19.30 Komedie KOM

23.11. St 19.30 Komedie KOM
27.12. Út 19.30 Komedie KOM
Délka představení 90 minut

Panoptikum je o strachu z cizího a neznámého, o tom, co vše jsme schopni prodat a za jakou cenu, o hranicích a morálních hodnotách stojících na zisku, o zábavě bez zábavy, o osamělosti, ale i o smíchu, odvaze, snech, lidské důstojnosti, kouzelníkovi a reflektorech.

Panoptika nebo také freak shows byly putovní společnosti cestující od města k městu a vystavující na obdiv kuriózní předměty, dovednosti a především tak zvané „velmi zvláštní lidi".

V dobách, kdy panoptika zažívala svou největší slávu, byla jediným možným útočištěm osob, které společnost zavrhovala a odmítala ze strachu z neznámého a odlišného. Vystavovat ty, kteří neměli kam jít, bylo vydatným zdrojem příjmů pro majitele – impresária. Ve společnosti hladové po lidském utrpení, kterým se může královsky bavit celá rodina, se před pokladnami panoptik táhly fronty ctihodných občanů. Ženy se pak znechuceně odvracely od lidských anomalit, děti si zakrývaly oči hrůzou a muži pohrdavě hleděli do očí stvůrám, které si sotva zaslouží být nazývány lidmi. Bytosti ponížené na exponáty bez osudů, snů a nadějí a přitom lidé, kteří snili, toužili a chtěli žít.

A co když slavná show přestává být atraktivní, putování po odlehlých místech přináší menší zisky a lhostejnější publikum? Co když už není účinkující předmětem výnosného podnikání, stává se břemenem a je potřeba se jej zbavit? V jakých situacích ztrácí lidská duše hodnotu?

Inscenace vznikla v koprodukci s Městskými divadly pražskými a za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR.

PREMIÉRA  7. 12. 2019 v Komedii

Fotogalerie

Panoptikum
Panoptikum
Panoptikum
Panoptikum
Panoptikum
Panoptikum

Video

Obsazení

Monika Částková
Andrea Opavská / Jana Maroušková
Vanda Šípová
Fanny Barrouquère / Zuzana Veselá
Tereza Holubová / Michaela Kadlčíková
Patrik Čermák
Vahe Akopjan
Šimon Klus

Tvůrčí tým

Choreografie a režie Lenka Vagnerová
Hudba Ivan Acher
Scénografie a kostýmy Simona Rybáková, Jakub Kopecký
Světelný design Michal Kříž 
Dramaturg iluzí Jiří Marek
Producent Lenka Vagnerová & Company
VÝBĚR Z RECENZÍ

„Pražský divák má zase jednou možnost vidět dílo, na které nezapomene. Je hořké stejně tak jako opojné. Nenechá vás vydechnout. A zabaví i toho, kdo by se chtěl chytit jen jeho cirkusové dramaturgické linky. Kouzelnické triky si nezadají s těmi běžně v cirkusech používanými a většinou je posouvají o level výš. Ve kterém cirkusu by zpívající hlavu odzpívala opravdová operní pěvkyně (Vanda Šípová, která také hrála v již zmiňovaném Sternenhochovi). Za mě vznikla ve svém žánru další událost sezóny."​ Markéta Faustová, Tanecnizona.cz

„Lenka Vagnerová opět potvrdila, že v ní máme velký choreografický talent, nadaný i silným divadelním viděním, v němž se pojí groteskní pohled na svět s černým humorem a chápáním umění jako morálního závazku."​ Nina Vangeli, divadelni-noviny.cz


RECENZE V PLNÉM ZNĚNÍ

Faustová, Jana. O zraněné duši v (ne?)lidském těle. Tanecnizona.cz. Link

Vangeli, Nina. Groteska & moralita Lenky Vagnerové. Divadelni-noviny.cz, 28. 4. 2020. Link
 
Lenka Vagnerová získala za režii a choreografii této inscenace Cenu Divadelních novin 2019/2020 v kategorii Taneční a pohybové divadlo. Michal Heriban byl nominován na Cenu Thálie 2020 v kategorii Balet, tanec a pohybové divadlo.
Panoptikum Panoptikum
Panoptikum Panoptikum
Panoptikum
Panoptikum

A co dál...

ABC

Diktátor

Charlie Chaplin
Filmová klasika poprvé v české divadelní adaptaci.
Komedie

Roberto Zucco

Bernard-Marie Koltès
Zločinec s andělskou tváří na cestě mezi násilím a odpuštěním.
19.9. 19.30 KOM

7.10. 19.30 KOM