Manželská historie
LUCIE TRMÍKOVÁ

Manželská historie

28.1. Ne 19.00 Rokoko RKK
Jednotná cena 350 Kč

6.2. Út 19.30 Rokoko RKK
Jednotná cena 350 Kč
Délka představení 1H 30 min bez přestávky

Jeden geniální autor, jedna špatná herečka, jedna dobrá herečka.

Láska, žárlivost, manželství, sny, svoboda, peníze, divadlo. Westernová groteskní opereta, inspirovaná životem a dílem slavného švédského spisovatele a dramatika Augusta Strindberga, světově proslulého nepřítele žen.

"August Strindberg svou první ženu Siri von Essenovou, finskou Švédku s hereckými ambicemi, poznal v roce 1875, v době, kdy byla vdaná za barona Carla Gustafa Wrangela. Tomu manželčin ctitel a brzy i milenec přišel vhod, poněvadž měl sám poměr s její sestřenicí. Účastníci manželského čtyřúhelníku se proto relativně snadno dohodli: manželství Wrangelových bylo rozvedeno a v prosinci 1877 se konala svatba Augusta se Siri.

Siri od nového vztahu očekávala mimo jiné naplnění svých snů. V prvním manželství se vzhledem ke společenskému postavení svého muže herecké kariéře věnovat nemohla, to se teď však mělo radikálně změnit, poněvadž po svém boku měla nadějného dramatika, který jí slíbil, že pro ni bude psát divadelní role.

Skutečně debutovala ve stockholmském Dramatenu a zpočátku se zdálo, že se všechno bude vyvíjet podle jejích představ. Pak se ale začaly věci zadrhávat. Zvlášť když celá rodina opustila Švédsko a následně dlouho pobývala v dobrovolném exilu ve Francii a Švýcarsku.

Siri nesla ztrátu možnosti umělecké seberealizace velmi těžko, kdežto Augustovi se v cizině naopak dostalo větší tvůrčí svobody, takže mezi oběma partnery bylo zaděláno na nesoulad. Navíc začalo vycházet najevo, že Strindberg od své ženy neočekává ani tak úspěchy v divadelních rolích jako spíš v roli podle jeho názoru mnohem důležitější, roli matky a manželky.

Nudu a prázdnotu, kterou Siri čím dál víc pociťovala ve svém manželství, se pokusila rozptýlit přátelstvím s dvěma Dánkami, ne něž v cizině narazila. Jedna z nich, Marie Davidová, ovšem vzbudila odpor v Augustovi, sžíraném chorobnou žárlivostí. Obvinil ji, že mu svedla ženu a udržuje s ní lesbický vztah. Účty si s ní pak vyřídil v autobiografickém románu Bláznova obhajoba. Ten mimochodem napsal francouzsky, nejspíš i proto, aby si ho Siri nemohla přečíst.

Po Francii a Švýcarsku přišlo na řadu Dánsko. Tady se – následkem nedobrovolného manželského celibátu – pro změnu nevěry, tentokrát nezpochybnitelné, dopustil August, když se krátce zapletl se šestnáctiletou dcerou správce zámku, kde se rodina dočasně ubytovala. I tato událost se promítla do Strindbergova díla, konkrétně do hry Slečna Julie, tematizující „zakázaný“ vztah dvou lidí z různých společenských vrstev.

Premiéra seuskutečnila v Kodani ve Skandinávském experimentálním divadle, které tu Strindberg založil, a titulní roli si v ní – konečně – zahrála Siri!
Nový divadelní projekt měl však jepičí život a záhy se rozpadl. Poté, po čtrnácti letech, se rozpadlo i manželství Strindbergových, když se jejich někdejší horoucí láska změnila v zavilou nenávist. Siri se po rozvodu vrátila do rodného Finska, kdežto August vyrazil znovu na kontinent, tentokrát do Berlína. Tady žil nějaký čas bohémským životem (k jeho přátelům patřil například norský malíř Edvard Munch či polský spisovatel Stanislaw Przybyszewski) a oddávala se v té době módnímu absintu."
(citováno z textu Zbyňka Černíka v programu k inscenaci)

Projekt podpořily: Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury.

UPOZORNĚNÍ PRO DIVÁKY
V souladu s uměleckým záměrem se v inscenaci kouří cigarety. V inscenaci se dále objevují vulgarismy, a proto není vhodná pro diváky do 15 let.

PREMIÉRA 22. 5. 2021

Fotogalerie

Manželská historie
Manželská historie
Manželská historie
Manželská historie
Manželská historie
Manželská historie
Manželská historie

Video

Obsazení

Siri Lucie Trmíková
Strindberg David Prachař
Marie Anna Fialová

Tvůrčí tým

REŽIE Jan Nebeský
SCÉNÁŘ Lucie Trmíková
HUDBA Emil Viklický
HUDEBNÍ DOPROVOD Emil Viklický /klavír/, Ladislav Kozderka /trubka/
SCÉNA Jan Nebeský, Petra Vlachynská
KOSTÝMY Petra Vlachynská
Cena divadelní kritiky 2021 - hudba roku - Emil Viklický

Cena divadelní kritiky 2021 - mužský herecký výkon - David Prachař

Cena divadelní kritiky 2021 - nominace - scénografie roku - Petra Vlachynská

Cena divadelní kritiky 2021 - nominace - ženský herecký výkon - Lucie Trmíková

Cena divadelní kritiky 2021 - nominace - inscenace roku - Jan Nebeský

Cena Marka Ravenhilla 2021 + 2020 - nominace
VÝBĚR Z RECENZÍ

„Hudba a herectví povyšují banální situace i manželské hádky na kabaretní operu, zábavnou a srozumitelnou, současně ale velmi artistní.."​​ Marie Reslová, Aktuálně.cz

„Jde o brutální souboj plný ďábelské jízlivosti, výsměchu a ještě výtečně shozený do kabaretní formy se zpěvy."​ Jana Machalická, Lidové noviny

„Linka přeměny horoucí lásky v zavilou nenávist je v inscenaci natolik silná, že kdyby byli Siri a August jedinými postavami příběhu, hra by to unesla. Zvláště v podání výrazných hereckých osobností, jakými jsou Lucie Trmíková a David Prachař."​ Soňa Hanušová, Maomai.cz

„Krutě zábavné 'scény z manželského života' jsou brilantní a většinou groteskně vypjaté herecké variace jednotlivých stadií manželství Strindbergových, počínaje láskou na první pohled a konče zuřivým bojem o moc, žárlivostí, nenávistí a rozchodem."​ Marie Reslová, Aktuálně.cz

RECENZE V PLNÉM ZNĚNÍ

Reslová, Marie. Divoká jízda lidské sebestřednosti. Prachař je jako žárlivý Strindberg k nepoznání. Aktuálně.cz. 9. 6. 2021. Link

Machalická, Jana. Strindbergovské peklo po našem. Lidové noviny. 9. 6. 2021.

Hanušová, Soňa. Láska, výčitky, nenávist. Stručná Manželská historie. Maomai.cz. 13. 3. 2022. Link

Reslová, Marie. Divoká jízda lidské sebestřednosti. Prachař je jako žárlivý Strindberg k nepoznání. Aktuálně.cz. 9. 6. 2021. Link

Autorem fotografií je Michal Hančovský.

Manželská historie Manželská historie
Manželská historie Manželská historie
Manželská historie Manželská historie
Manželská historie

A co dál...

ABC

Hamlet

William Shakespeare
Jedna z nejslavnějších her světového repertoáru, do které každá generace vkládá svůj otisk.
8.12. 19.00 ABC
Od 150 Kč do 350 Kč

23.1. 19.00 ABC
Od 180 Kč do 350 Kč

24.1. 10.00 ABC Pro školy
 
ABC

Romeo a Julie

William Shakespeare
Nejslavnější Shakespearova tragédie o nešťastné lásce v rozeštvaném světě s Terezou Marečkovou a Zdeňkem Piškulou v titulních rolích.
19.12. 19.00 ABC
Od 150 Kč do 350 Kč

15.1. 19.00 ABC
Od 180 Kč do 350 Kč

17.1. 19.00 ABC
Od 180 Kč do 350 Kč
Rokoko

Yerma

Simon Stone podle Federica Garcíi Lorcy
Mistrovské dílo Federica Garcíi Lorcy zasazené do současnosti. Divadelní triumf mnoha evropských jevišť v české premiéře, s Ninou Horákovou v titulní roli.
15.12. 19.00 RKK
Od 150 Kč do 350 Kč

15.1. 19.00 RKK
Od 180 Kč do 350 Kč

9.2. 19.00 RKK
Od 50 Kč do 350 Kč