Gossip
Lenka Vagnerová

Gossip

Délka představení 75 minut

Drb je rychlejší než světlo a je u nás mnohdy dřív, než vznikne. Krmíme jej a deformujeme, potřebujeme jej i zavrhujeme.

Drby, plané řeči, pomluvy, dezinformace či fámy jsou cross-kulturním fenoménem lidstva. Síla a údernost slova vypuštěného ve formě pomluvy má mnohdy větší moc než zbraň. Šíří se velkou rychlostí, nedá se jí bránit, může snadno zranit, diskreditovat, otočit život na ruby, a to bez jediného fyzického kontaktu. Drb je rychlejší než světlo a je u nás mnohdy dřív než vznikne. Krmíme jej a deformujeme, potřebujeme jej i zavrhujeme.​ 

Projekt podpořili Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Taneční aktuality.
 

CENY A NOMINACE: 

NOMINACE NA CENU THÁLIE 2015 Andrea Opavská

NOMINACE NA CENU THÁLIE 2015 Ivo Sedláček

NOMINACE TALENT ROKU / SVĚT A DIVADLO / Ceny divadelní kritiky 2015 pro Ivo Sedláčka

NOMINACE VÝROČNÍ CENY OPERY PLUS 2015: 

- NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ TANEČNÍ VÝKON: Fanny Barrouquére, Andrea Opavská

- NEJLEPŠÍ MUŽSKÝ TANEČNÍ VÝKON: Ivo Sedláček

- NEJLEPŠÍ CHOREOGRAFIE: Lenka Vagnerová

 

RECENZE:​​​​​

"Nestává se často, že mě představení přiměje tleskat ve stoji” (ROSIE STEBBING / NSCD Blog Editor) 

"Ohromující koncentrace myšlenek a postojů, o kterých jeho jednotlivé úseky vypovídají, je vskutku mimořádná. Mnohovrstevnatost výpovědi, kdy je například člověk jedním dechem zobrazován jako hračka v rukách ostatních a současně s tím je nám předkládána výpověď o zrůdnostech, kterých se naše společnost dopouští na jiných živých tvorech, sama o sobě zaslouží potlesk. Jako divák cítíte slzy za smíchem."

"Ohromující je také záběr témat, který je inscenace schopná pojmout, aniž by se jednotlivé „zprávy o stavu světa kolem nás“ navzájem rušily či působily výhružně.”

“Že půjde o jednu z událostí sezóny, asi nikdo od začátku nepochyboval."

"GOSSIP láme kosti našim obrazům ve společnosti, v níž více či méně dobrovolně přebýváme, přetváří je a konfrontuje nás s nimi – a v důsledku i s naším vlastním pokrytectvím. Synergie s pocity a činy představovaných charakterů umocňují vnímání a samotný divácký zážitek, modelovaný kombinací hudby, světel i scény, jimž chybí hluchá místa."

"Existence člověka v takové společnosti však ve výsledku trochu připomíná běh po tenkém ledu vesnického rybníka. Nese s sebou obrovský náklad strachu a smutku – přičemž zejména smutek (s kapkou beznaděje) je také cítit napříč celým představením více než vrchovatě. Právě v tomto ohledu je GOSSIP skutečně impozantní." (TANEČNÍ ZÓNA / JAKUB NOVÁK / (PŘÍLIŠ) VYSOKÁ CENA LIDSKÉ KOEXISTENCE)

"Inscenace Gossip bude patřit mezi události sezony."

"Každý výstup skrývá originální detaily a s proměnlivou dynamikou celého představení zůstává divák ve střehu po celou dobu, taneční a herecká akce se prolnou ve chvíli, kdy to nečeká. Dívat se na některé pohybové variaceje čiré potěšení."

"Mnohost motivů a obrazů diváka až zahlcuje. Stejně podmanivé jsou i výkony účinkujících v pohybových částech."(OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / STO TVÁŘÍ POMLUVY V NOVÉ INSCENACI LENKY VAGNEROVÉ)

"Představení bude bezesporu patřit k těmnejlepším v letošní sezoně."   

"Je obdivuhodné, jak v každém novém projektu s tanečníky pracuje. Nenechá diváky v klidu, umí vtáhnout a strhnout obě strany – tanečníky i přihlížející – především do dynamických tanečních scén."(TANEČNÍ AKTUALITY /MARCELA BENONIOVÁ / GOSSIP: POMLUVY A FALEŠ VEDOUCÍ AŽ K BRUTALITĚ )

"Kvůli heroickému výkonu všech. Kvůli výborně vystavěnému a přitažlivému představení. Kvůli aktuálnosti a vlastně nesmrtelnosti tématu. Jednoduše – tohle představení stojí za to vidět. Zas a znova."

"Lenka Vagnerová posadila v La Fabrice publikum před taneční zrcadlo jménem Gossip a dechberoucím způsobem mu ukázala, jakou bolest jsou si lidé schopni šířením drbů způsobit. Ten, kdo odcházel nezasažen, asi přišel s kamenným srdcem."

"Naprostá sladěnost, postřeh, ohebnost a rychlost tanečníků, to vše se zdálo být až neuvěřitelné." (GENERACE21 / BARBORA ŠVARCOVÁ / GOSSIP: STRHUJÍCÍ PODÍVANÁ O BOLESTI, KTEROU PŮSOBÍME DRUHÝM)

"Listopadová premiéra Gossipu v La Fabrice a přinesla konečně do letošní sezóny tolik toužebně očekávanou podobu kvalitního tanečního díla, které nemá žádné trčící či chrčící "ale".

"Roztančené scény Gossipu připomínají plachtění ptáků v kontrastu s emocionalitou dramatických scén, které až s nepříjemnou přesností nepopisují, nýbrž naznačují komplikovanost vztahů, ubohost přetvářky i hořkost procitnutí."(BLOG O TANCI / ZUZANA SMUGALOVÁ / 14.2. 2016)

"Opravdu hodně vydařený kousek. Velmi dobré zpracování ústředního motivu, který se přirozeně a nenásilně vine celým představením. Ani zde nechybí vynikající choreografie a k nim výborně zvolená doprovodná hudba. Též skvělá souhra a znamenité pohyby prakticky všech aktérů. Z mého pohledu zatím nejlepší inscenace z dílny L. Vágnerové, která tímto opět dokazuje své výjimečné nadání. Prostě a jednoduše divadelní zážitek! :-) (I-DIVADLO.CZ / JAN PAŘÍZEK /12.2.2016)

"Vagnerové Gossip, jehož anglický název připomíná zaklínadlo a při vyslovení nepříjemně „hadovitě“ zasyčí, je proměnlivou, živelnou a strhující taneční smrští, která působí závrať jako jízda na horské dráze. Ptá se, jak se z outsidera rodí agresor, a přitom jí nechybí ani lehkost, vtip a nenucený streetový šmrnc. Mísí v sobě taneční, pohybové, loutkové i činoherní divadlo do komplexního, skoro totálního tvaru, který s minimem scénických prostředků vytváří obrazy tak imaginativní, že můžeme mít pocit, jako bychom seděli v kině s 3D brýlemi na očích – ovšem s tou výhodou, že se na nás přitom přelévá energie živých tanečníků. Všichni podávají mimořádný výkon: jsou nepředvídatelní a nebezpeční, musejí být neustále ve střehu, jelikož potenciální útočník může číhat kdekoli."(SVĚT A DIVADLO / KAROLINA PLICKOVÁ / PÁRTY JAKO PSYCHOTHRILLER)

  MÉDIA:​​​

RÁDIO / NOČNÍ MIKROFÓRUM / Lenka Vagnerová 

RÁDIO VLTAVA / MOZAIKA / Jana Návratová (48:43)

ČESKÁ TELEVIZE / DIVADLO ŽIJE / Gossip – taneční představení o síle zlých slov

CZACH DANCE INFO / LUCIE KOCOURKOVÁ / LENKA VAGNEROVÁ NEJEN O INSCENACI GOSSIP / 3.12.2015 

TANEČNÍ AKTUALITY / DANIELA MACHOVÁ / Andrea Opavská O Gossipu nominaci na Thálii a české taneční platformě / 2.3.2016

Fotografie

Gossip
Gossip
Gossip
Gossip
Gossip
Gossip
Hrají
Fanny Barrouquére
Andrea Opavská
Patrik Čermák
Branislav Bašista
Michal Heriban
Ivo Sedláček
 
Koncept, choreografie a režie Lenka Vagnerová
Hudba Ivan Acher
Scénografie Jakub Kopecký
Kostýmy Jakub Kopecký, Jana Morávková
Světelný design Michal Kříž
Zvuk Andrej Jurkovič
Produkce Andrea Vagnerová
Producent Lenka Vagnerová & Company
Videotrailer Michal Heriban
Nastudováno ve STUDIU ALTA
Fotograf inscenace Viktor Kronbauer a Zbyněk Hrbata
Gossip Gossip Gossip
Gossip Gossip Gossip
Gossip Gossip Gossip
Gossip Gossip
A co dál...
ABC
Čtvrtstoletí poté, co ohromili celý divadelní svět, sestupují Andělé v Americe poprvé i na česká jeviště.
27.4. 18.00 ABC Zrušeno
Rokoko
Naše současná realita je obrazem tak neuvěřitelných bizarností, že chceme-li se dopustit satiry a nadsázky, je třeba stvořit nespoutané dada, komedii ve stu odstínů černé.
15.4. 19.00 RKK Zrušeno

18.5. 19.00 RKK Zrušeno

15.6. 19.00 RKK Zrušeno
Komedie
Nepřítel lidu
podle Henrika Ibsena
Třeskutá komedie o liberální demokracii. V koprodukci s divadelní skupinou Lachende Bestien.
 
5.5. 19.30 KOM Zrušeno