Amazonky
Lenka Vagnerová

Amazonky

7.11. Čt 19.30 Komedie KOM
Délka představení 70 minut
Amazonky. Národ mytických žen, válečnic, jejichž zuřivá síla a nemilosrdnost daly vzniknout bizarním příběhům.

Rychlost, síla, tvrdost, úder, vytrvalost, cíl, oheň, dobrou noc !

Kdo říká, že násilí není odpovědí ... ?

... a kdo mě zastaví ?


 

CENY A NOMINACE:

CENA DIVADELNÍCH NOVIN 2017/2018 pro Lenku Vagnerovou za koncept, režii a choreografii 

NOMINACE NA CENU THÁLIE 2017 pro Fanny Barrouquére

NOMINACE VÝROČNÍ CENY OPERY PLUS 2017:

- NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ TANEČNÍ VÝKON : Fanny Barrouquére

- NEJLEPŠÍ CHOREOGRAFIE : Lenka Vagnerová

NOMINACE NEJLEPŠÍ INSCENACE ROKU 2017 / I-DIVADLO

NOMINACE NEJLEPŠÍ ŽENSKÝ HERECKÝ VÝKON 2017 pro Fanny Barrouquére / I-DIVADLO​​​​​

RECENZE:

"Amazonky jsou dramaturgicky velmi dobře vystavěné dílo, které přes energeticky vysoko nasazenou laťku ještě gradují. Jsou opět brilantním zásekem renomované tvůrkyně. Budete hltat každý pohyb, budete mít husí kůži a budete se možná i trochu bát. Je to totiž opravdu nářez..."(TANEČNÍ ZÓNA / MARKÉTA FAUSTOVÁ / MORTAL KOMBAT LENKY VAGNEROVÉ / 2017)

"Amazonkám, kraluje fyzická akce a vizuálně silné obrazy. Skutečně jde o výjevy, črty, záblesky, z nichž si můžeme jako diváci vytvořit představu o soužití této fiktivní skupiny, trénované k zabíjení."

"Syrová, podmanivá, pohlcující, poctivá divadelnická práce. Nedávno jsem říkala, že taneční divadlo nutně potřebuje dramaturgy a režiséry. Lenka Vagnerová je jednou z výjimek, která je nepotřebuje a dokáže přesně na jeviště převést to, co chce sdělit, takovými prostředky, které jsou zároveň nejpůsobivější, přičemž se obratně vyhne i patosu a kýči."

"Destiluje děs a hrůzu, vytváří obraz pokrouceného společenství žen, kde pro samé lovecké a bojové pudy už není místo pro žádný cit."

"Hudba je silně stimulující, připomíná nám, že intenzivní rytmus a hlasitost zvuku rozpaluje přirozeně bojovnost jako podpůrný nástroj (bojový pokřik, skandování, to vše jsou odlesky téhož). Ačkoli jsme stále odděleni od dění na scéně a pečlivě si držíme odstup, přibližuje nás zvuková krajina nemilosrdně tomuto děsivému společenství."

"V inscenaci nenajdete dějovou linku, a přesto vás nepřestane fascinovat od prvního do posledního obrazu, jež se střídají téměř filmovými střihy, gradují, nepřestávají překvapovat (kreace současného tance jsou někdy tak nepředvídatelné, že už pro nic jiného než tuto schopnost překvapovat svého diváka patří Lence Vagnerové dík)."

"Proč je nám tento obraz předkládán? Abychom si uvědomili, že každé společenství může bezděky upadnout do extrému, a ten je vždy nestvůrný a zhoubný. Každý si může najít celou paletu případů, kdy fanatické nadšení zatlačilo do pozadí veškerou lidskost. Nejde o samoúčelný obraz bestiality, je to něco, co se nás bezprostředně týká. (OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / ŽENY KTERÉ ROZSÉVAJÍ SMRT/ 100%)

"Lenka Vagnerová patří už řadu let mezi zásadní choreografické tvůrce naší současné scény. Od většiny se odlišuje vážností, se kterou přistupuje k tematizaci, a poctivostí a znalostí choreografického řemesla. Její témata nikdy nejsou mělká. Její choreografie nikdy nejsou náhodné.”

“Násilí, které je zde generálním tématem, nemáme se ženami výrazně spojené a mýty obvykle halíme do romantického hávu. V tomto představení se násilí žen dočkáme. Násilí tu není nijak hrubě naturalistické; je stylizované a ironické. Je profiltrováno skrze taneční styl."

"Inscenace je směsí sebeironie, expertního a fyzicky náročného pohybu, špetky léčivého sadismu i introspektivního masochismu a spousty choreografického vtipu."

"Zcela jistě tu máme událost sezóny" (DIVADELNÍ NOVINY / NINA VANGELI)

"Inscenace jejího souboru patří k tomu nejlepšímu, co bohaté dění české alternativní scény nabízí. Vagnerová je na ní nepřehlédnutelná svým výrazným uměleckým rukopisem, s nímž své inscenace tvoří.”

"Vidíme planoucí oči žen a jejich ruce zaťaté v pěst prudce prorážející prostor za doprovodu rytmicky pulsující elektronické mixáže. Amazonky svádějí boj nejen se svými nepřáteli, ale především samy se sebou a mezi sebou. Pohybové eskalace nabírají na síle a agresi. Válečnice buší provazy o zem, krouží s nimi nad hlavou a vyvolávají dojem jízdy na koni. Jsou jako divoké, nezkrotné klisny." (TANEČNÍ AKTUALITY / LUCIE DERSCÉNYIOVÁ / ŽENY V ROLÍCH NEMILOSRDNYCH PREDÁTOREK )

"Amazonky jako symbol extrémistických pnutí ve společnosti, jako důkaz snadného sklouznutí do záhuby, když agrese si podá ruku s letargií a provokace je metoda. Strhující fyzické divadlo se tedy odráží od živého tématu a čtyři fantastické performerky vydají za celý regiment krvelačných Amazonek. Promyšlená struktura místo katarzní tečky dovede diváka spíše k úžasu. Gradující podívaná za doprovodu extatické hudby (bubny, el. kytara, synťák - zvuky až děsivé) pracuje s dynamickou choreografií a v závěru akrobacií, divadelní zkratkou, perfektním light designem a vyznačuje se velkou originalitou."(I-DIVADLO.CZ / MICHAL NOVÁK)

"Z tohoto představení jsem zcela ztratil hlavu a po děkovačce jsem nedokázal vydat ani hlásku. Famózní, nezastavitelná, neuvěřitelně fyzicky i emočně nadupaná performance čtyřech ztepilých tanečnic mi chvílemi nedovolila víc než jen zírat v němém úžasu a obdivu. Ještě dlouho po návratu domů jsem nemohl usnout. Dění na scéně nelze popsat slovy, to musíte vidět respektive zažít." (I-DIVADLO.CZ / OSGOOD)

"Intenzivní nářez syrovosti, výbušnosti, bojovnosti, síly a násilí. Bij, zabij! Já nebo ty! Je to bezpochyby strhující a některé scény vás doslova pohltí. Zvláště v kombinaci s impulsivní, nabitou hudební složkou, které všechny scény krásně doplňuje." (I-DIVADLO.CZ / JAN PAŘÍZEK)

"Výjimečně nadaná choreografka Vagnerová je v současnosti oceňována a vážena nejen na domácí taneční scéně, ale také v zahraničí. Z každé její práce čiší obrovská energie a dynamika."

"Pouze čtyři tanečnice - performerky rozpoutají na scéně takovou vřavu, jako by jich byl celý pluk."

"...fyzické bojové až artistní výkony v něm jsou na hraně možností..." (NOVINKY.CZ / MARCELA BENONIOVÁ / RECENZE ZLO A KRUTOST V PŘÍMÉM PŘENOSU)

"Velkým kladem „Amazonek“ je – kromě již zmíněné stavby scénáře – ohromný smysl pro nadhled a sebeironii."

"Moderní divadlo by totiž mělo mít ve svém popisu práce i přímou provokaci. A pokud je tato provokace – jako u Lenky Vagnerové – podpořena poctivým kumštem, tak jí není (téměř) co vytknout."

"Vlastní hudba Tomáše Vychytila se jednolitě zapojuje do představení. Má v něm mnoho valérů. Od monotónního, až psychydelicky pulsujícího doprovodu až po provokativní hendrixovská kytarová sóla. Přes konkrétnější samplované reálné zvuky až po klidnější polohy, za něž by se místy nemusel stydět ani legendární blues-rockový mág John Mayall.”

"Jsme účastníky živočišného souboje násilí a pokory. Agrese s nečinností. Dynamiky s letargií. Aktivity s netečností." (TANEČNÍ MAGAZÍN / MICHAL STEIN / AMAZONKY ? LOVKYNĚ LEBEK)

„Díky dobře nastavené dramaturgii, neotřelému pohybovému materiálu, technické i herecké připravenosti interpretek a sugestivní hudbě, se tohoto ambiciózního výsledku podařilo dosáhnout a emocionální dopad Amazonek byl „nádherně“ znepokojující.“ (DIVÁ BÁZE / TEREZA RICHTEROVÁ / BRUTALITA NĚŽNÉHO POHLAVÍ)

MÉDIA:

ČESKÁ TELEVIZE / DIVADLO ŽIJE : Amazonky– nový projekt Lenky Vagnerové 

ČESKÝ ROZHLAS VLTAVA / MOZAIKA / ART CATÉ : Vyřadily ze svých životů muže. Představení Amazonky hledá původ násilnického chování žen / Lenka, Radek a Kristýna Franková

OPERA PLUS / LUCIE KOCOURKOVÁ / ROZHOVOR s Lenkou o AMAZONKÁCH 

TANEČNÍ AKTUALITY / DANIELA MACHOVÁ / Lenka Vagnerová o Amazonkách : "Chci zkoumat, proč násilí dělá lidem potěšení."

Fotografie

Amazonky
Amazonky
Amazonky
Amazonky
Amazonky
Amazonky
Účinkují
Fanny Barrouquére
Markéta Frösslová
Simona Machovičová
Barbora Rokoszová
Tomáš Vychytil
Hynek Obst
 
Koncept, choreografie a režie Lenka Vagnerová
Hudba Tomáš Vychytil
Koordinátor bojových scén Radek Mačák
Scénografie, kostýmy Michal Heriban
Světelný design Michal Kříž
Zvuk Andrej Jurkovič
Repetitor Lucie Krameriusová
Produkce Andrea Vagnerová
Producent Lenka Vagnerová & Company
Nastudováno ve STUDIU ALTA, Taneční škola Hes
Fotograf inscenace Michal Hančovský

 
Amazonky Amazonky Amazonky
Amazonky Amazonky Amazonky
Amazonky Amazonky Amazonky
Amazonky Amazonky
A co dál...
Komedie
Nepřítel lidu
podle Henrika Ibsena
Třeskutá komedie o liberální demokracii. V koprodukci s divadelní skupinou Lachende Bestien.
 
23.10. 19.30 KOM

2.11. 19.30 KOM

9.12. 19.30 KOM
Rokoko
Neviditelný
Jaroslav Havlíček
Divadelní adaptace románu o touze po moci, rodinné anamnéze a neviditelném strýci.
21.10. 19.00 RKK Vyprodáno

22.10. 10.00 RKK Pro školy

5.11. 19.00 RKK
ABC
Revizor
Nikolaj Vasiljevič Gogol
Taky vám slova audit a finanční kontrola zrychlují tep? A co třeba revize? A Revizor? Ten náš – REVIZOR ON ICE! - vám polechtá bránice. A možná opotí pleš. Nebo posune tupé?
22.10. 19.00 ABC

5.11. 19.00 ABC

12.11. 19.00 ABC Zadáno